- Reklama -
0.2 C
Szamotuły
sobota, 10 grudnia, 2022

Pomysł Burmistrza na nowe drogi

Włodzimierz Kaczmarek przedstawił radnym nową propozycję na poprawę stanu dróg w Gminie. Burmistrz chce budować tzw. drogi pasowe, które są znacznie tańsze od tradycyjnych.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy:

„Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zaniepokojony sytuacją jaką spowodowały długotrwałe opady deszczu w całym 2017r.,  podjął działania w celu rozwiązania problemów drogowych,  szczególnie w tych miejscach, gdzie dróg tak naprawdę nie ma, a wspomniane wcześniej opady spowodowały, że przejazd przez te tereny stał się gehenną dla setek mieszkańców. Dotyczy to zarówno obszarów wiejskich i położonych tam dróg i ulic, jak również niektórych ulic na terenie Miasta Szamotuły,  przy których budowane są nowe osiedla mieszkaniowe lub osiedla funkcjonują już kilkadziesiąt lat a utwardzenie  dróg ciągle odkładane jest w czasie.
- Reklama -

W trakcie licznych rozmów z kolegami samorządowcami z terenu Województwa Wielkopolskiego, Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zetknął się z nową technologią budowy tzw. dróg pasowych, które swoją konstrukcją w 100% załatwiają temat oczekiwanej przez mieszkańców normalnej komunikacji, a koszt ich wybudowania w porównaniu z tradycyjnymi drogami jest nieporównywalnie mniejszy i możliwy do wykonania jeszcze w tym roku. Dodatkowo, technologia o której mowa powyżej umożliwia normalny przejazd zarówno samochodów osobowych jak i transportu ciężkiego  niezbędnego w procesie realizacji inwestycji  mieszkaniowych np. koparki, dźwigi, samochody przewożące beton.

Nie eliminuje też ewentualnych dalszych inwestycji w pasie drogowym takich jak budowa  kanalizacji deszczowej, sanitarnej a także innych mediów, których ułożenie nie zawsze zależy od gminy np. prąd, gaz, światłowód.  W tym miejscu zaznaczyć należy, że  skończy się często podnoszona argumentacja, że  aby wybudować (utwardzić) nową  drogę trzeba poczekać na ułożenie w niej mediów.

Biorąc powyższe pod uwagę Burmistrz zwrócił się do Radnych Miasta i Gminy Szamotuły z propozycją przeznaczenia środków finansowych które możliwe, że pojawią się w budżecie w trakcie bieżącego roku, na budowę właśnie takich dróg,  w najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców lokalizacjach.

Widzi też możliwość bardziej racjonalnego wykorzystania środków, które już są ujęte w budżecie na budowę dróg w roku 2017. Jednym z przykładów jest ul. Aroniowa w Kępie,  na którą radni przeznaczyli 600.000 zł.  Po wstępnej analizie dokonanej przez fachowców, wybudowanie drogi na ulicy Aroniowej tradycyjną technologią pochłonęłoby środki finansowe w wysokości 3.500.000 zł (za kwotę 600.000 zł można jedynie wykonać  kanalizację deszczową),  natomiast koszt wykonania całego osiedla mieszkaniowego w rejonie ulicy Aroniowej to ponad 8.000.000 zł.

Burmistrz proponuje więc, aby skorzystać ze sprawdzonej w innych gminach,  dużo tańszej technologii budowy dróg pasowych. Przyjęcie takiego rozwiązania np. w przypadku Kępy umożliwiłoby wybudowanie, za wskazaną w budżecie kwotę 600.000 zł,  drogi nie tylko na ulicy Aroniowej,  ale także na całym osiedlu mieszkaniowym.  Podobnych sytuacji w uchwalonym budżecie na rok 2018 w zakresie budowy dróg jest więcej. Można więc rozważyć zamianę tych zadań na budowę dróg w technologii pasowej, co umożliwiłoby ich realizację w większym zakresie.

9 marca br.  Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zorganizował spotkanie z Radnymi i  przedstawił im swoją propozycję. Radni odnieśli się do tematu z zainteresowaniem i zaproponowali, aby eksperymentalnie wybudować jeden odcinek drogi na terenie Gminy a potem go   obserwować  w kontekście eksploatacji i trwałości. Burmistrz  zwrócił jednak uwagę na fatalny stan dróg i ulic spowodowany ubiegłoroczną aurą i aby nie tracić zbędnego czasu zaproponował  dokonanie wizji lokalnej  na terenie Gminy Zbąszyń, w której tego typu drogi funkcjonują już od kilku lat,  ku zadowoleniu mieszkańców, co potwierdziła wcześniejsza wizyta przedstawicieli Gminy Szamotuły.

W związku z powyższym ustalono termin wizyty w Zbąszyniu na  14 marca br. aby wszyscy  chętni  radni mogli obejrzeć wykonane drogi i zapoznać się z opinią tamtejszych władz i mieszkańców na  ten temat.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć wizytowanych dróg w rozwiązaniu tzw. dróg pasowych.”

[Best_Wordpress_Gallery id=”478″ gal_title=”Nowy sposób na drogi”]

fot. UMiG

11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe