- Reklama -
25.4 C
Szamotuły
piątek, 19 lipca, 2024
Reklama

Policyjna akcja NURD w powiecie szamotulskim. Ujawniono 28 wykroczeń

W środę, 28 września na drogach prowadzona była ogólnopolska akcja NURD.

Działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” ukierunkowane były na zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Wypadki z udziałem pieszych czy rowerzystów w dużej mierze powstają w wyniku nieodpowiedniego zachowania kierujących pojazdami. Często ich powodem jest nieustąpienie pierwszeństwa. Ale nie tylko kierujący są sprawcami zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niewłaściwe zachowania pieszych czy rowerzystów także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze – informuje szamotulska policja.

- Reklama -

W trakcie działań policjanci z szamotulskiej drogówki zwrócili szczególną uwagę na kierujących pojazdami, którzy popełniali wykroczenia względem pieszych czy rowerzystów, jak i na niezgodne z przepisami zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W trakcie akcji, policjanci ujawnili 20 wykroczeń popełnionych przez pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz 8 wykroczeń polegających na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym przez kierujących pojazdami – informuje asp. Sandra Chuda.

Przy okazji policja przypomina, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych. Przy popełnieniu tego wykroczenia ponownie w warunkach recydywy grozi grzywna w wysokości 3000 złotych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Za takie wykroczenia na kierowców nakładanych jest też 15 punktów „karnych”, które zgodnie z nowymi przepisami zostaną usunięte z ewidencji dopiero po okresie dwóch lat.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe