- Reklama -
0.5 C
Szamotuły
czwartek, 2 lutego, 2023

Podejrzani o kradzieże paliwa oraz tablic rejestracyjnych zatrzymani

Policjanci szamotulskiej drogówki rozpoznali i zatrzymali podejrzanego o liczne kradzieże tablic rejestracyjnych oraz paliwa ze stacji benzynowych. Kryminalni pracując nad sprawą ustalili dwie kolejne osoby podejrzane o współudział w procederze. W sumie trzy osoby usłyszały zarzuty. Do zdarzeń dochodziło na terenie gminy Szamotuły, gminy Duszniki oraz gminy Kaźmierz. Za kradzież grozić im może do 5 lat więzienia.

W ostatnim czasie, policjanci z terenu powiatu szamotulskiego otrzymywali zgłoszenia dotyczące kradzieży paliwa ze stacji benzynowych. W przypadku kilku zdarzeń, do których doszło m.in. w Szamotułach oraz w Sękowie, policjanci znaleźli wspólny punkt. Sprawcy poruszali się samochodem marki BMW. Ten sam pojazd posiadał jednak za każdym razem inne tablice rejestracyjne, które pochodziły z kradzieży. Sprawcy tankowali paliwo za kwoty poniżej 500 zł, więc początkowo sprawa trafiła do funkcjonariuszy z Zespołu do Spraw Wykroczeń, którzy zebrali pierwsze mteriały dowodowe w sprawie. Nagrania z monitoringu zostały przekazane funkcjonariuszom podczas odpraw do służby.

Ostatnia z kradzieży miała miejsce 3 marca br. Następnego dnia, policjanci szamotulskiej drogówki, w trakcie służby na terenie gminy Kaźmierz zauważyli zaparkowany pojazd pasujący do tego, którym poruszali się sprawcy kradzieży. Policjanci ustalili i wylegitymowali więc właściciela pojazdu. Był nim 20-letni mieszkaniec gminy Kaźmierz. Mundurowi rozpoznali w nim nagranego na monitoringu jednego z podejrzanych o kradzież paliwa. Policjanci zabezpieczyli też tablice rejestracyjne pochodzące z kradzieży, którymi posługiwał się 20-latek, a które wyrzucił bezpośrednio po kradzieży paliwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

- Reklama -

Z uwagi na podejrzenia, iż 20-latek mógł mieć na sumieniu nie tylko trzy kradzieże paliwa, ale też liczne kradzieże tablic rejestracyjnych, sprawą zajęli się szamotulscy kryminalni. Funkcjonariusze ustalili, iż 20-latek mógł działać wspólnie i w porozumieniu z 15-letnim mieszkańcem gminy Oborniki oraz 24-letnim mieszkańcem gminy Tarnowo Podgórne.

W związku z powyższym, w dniu 5 marca br. dzielnicowy wspólnie z policjantem z Zespołu Prewencji Kryminalnej zatrzymali oraz przesłuchali w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego 15-latka. W dniu 8 marca kryminalni zatrzymali i przesłuchali 24-letniego mieszkańca Tarnowa Podgórnego.

Każdy z nich usłyszał zarzut kradzieży (20-latek oraz 15-latek w okresie od stycznia do marca br., natomiast 24-latek w okresie od października 2020 r. do marca br.) W sumie mężczyźni podejrzani są o kilkanaście kradzieży tablic rejestracyjnych oraz 6 kradzieży paliwa. Z ustaleń wynika, iż działali w różnych konfiguracjach osobowych. Policjanci analizują również wcześniejsze podobne sprawy, aby sprawdzić, czy mężczyźni nie mają na sumieniu więcej przewinień. Pomimo, iż każda pojedyncza kradzież stanowiła wykroczenie, sprawcy działali w krótkich odstępach czasu oraz w podobny sposób, więc sprawa została zakwalifikowana jako przestępstwo. Łączne straty w przypadku czynów, o które podejrzany jest 20-latek wynosiły ponad 1300 zł, a w przypadku 24-latka  ponad 2 500 zł.

Postępowanie w sprawie jest w toku. Podejrzanym dorosłym za kradzież grozić może do 5 lat więzienia. W przypadku 15-latka, sprawa zostanie przekazana do Sądu Rodzinnego, który zadecyduje o tym jakie środki zastosować wobec nieletniego.

Źródłopolicja.pl

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe