- Reklama -
0.3 C
Szamotuły
piątek, 3 grudnia, 2021

Pniewy. Upozorowali kradzież samochodu. Dwie osoby usłyszały zarzuty

Polecamy

W trakcie ustalenia przebiegu wydarzeń dotyczących kradzieży mercedesa wyszło na jaw, że właściciel złożył zawiadomienie o przestępstwie, którego nie było. Zarówno on, jak i jego pomocnik usłyszeli zarzuty. Postępowanie w sprawie jest w toku. Podejrzanym grozi kara więzienia.

W dniu 14 sierpnia br. policjanci otrzymali zawiadomienie o kradzieży mercedesa wartego około 100 tysięcy złotych. Z ustaleń wynikało, iż do przestępstwa doszło w okresie od 13 do 14 sierpnia na terenie Pniew.

- Reklama -

Policjanci przesłuchali zgłaszającego przestępstwo 42-latka, aby zebrać informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawcy lub sprawców kradzieży. W miarę zbierania materiałów dowodowych w sprawie, szamotulscy kryminalni mieli coraz większe wątpliwości czy przestępstwo w ogóle zaistniało. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich zebranych informacji, policjanci byli już pewni, że zgłaszający nie mówił całej prawdy, a jego zeznania mogły być fałszywe.

Pracując nad sprawą, kryminalni w kilka dni ustalili podejrzanego o współpracę z zawiadamiającym o fikcyjnej kradzieży. Był nim 41-letni mieszkaniec gminy Czerwonak. Mężczyzna miał pomóc w upozorowaniu kradzieży i tym samym w usiłowaniu wyłudzenia odszkodowania.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu. Dodatkowo 41-latek posiadał amunicję oraz wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy.

Mężczyźni zostali przesłuchani. 42-latek usłyszał zarzuty zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, składania fałszywych zeznań oraz usiłowania wyłudzenia odszkodowania. Drugi z mężczyzn usłyszał zarzuty pomocnictwa przy usiłowaniu wyłudzenia odszkodowania oraz posiadania nielegalnej amunicji. Po oszacowaniu wartości strat na szkodę skarbu państwa zostanie również przesłuchany do sprawy posiadania wyrobów tytoniowych bez znaków akcyzy. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Za usiłowanie wyłudzenia odszkodowania grozi do 5 lat więzienia, za składanie fałszywych zeznań do 3 lat, za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie do 2 lat, a za posiadanie nielegalnej amunicji do 8 lat więzienia.

Postępowanie w sprawie jest w toku, a o wymiarze kary zadecyduje sąd.

Obserwuj Nas:

12,200FaniLubię
805ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -