- Reklama -
1.9 C
Szamotuły
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Pierwsza połowa 2022 r. w Wielkopolsce z niemal 15 tys. odebranych porodów. Znów przetasowania w czołówce

 • 14,9 tys. porodów sprawozdały w pierwszej połowie tego roku wielkopolskie szpitale.
 • Najwięcej spośród nich – 8,2 tys. odebrano w subregionie poznańskim, gdzie znajdują się największe porodówki w regionie.
 • Od 2016 r. w Wielkopolsce odebrano około 245 tys. porodów.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przyjrzał się liczbie hospitalizacji porodowych sprawozdanych przez szpitale w naszym regionie. Od stycznia do czerwca w Wielkopolsce odebrano 14,9 tys. porodów (po pierwszym kwartale było ich 7,2 tys.). W analogicznym czasie rok temu szpitale sprawozdały około 16,5 tys. porodów, azakończył się on ostatecznym wynikiem 33 tys. hospitalizacji porodowych.

Od 2016 r. do czerwca tego roku szpitale w Wielkopolsce odebrały łącznie około 245 tys. porodów.

- Reklama -

Regularnie przyglądamy się liczbie sprawozdawanych przez wielkopolskie szpitale porodów. Pozwala nam to ocenić, jak radzą sobie poszczególne placówki, a przede wszystkim – jaką cieszą się opinią wśród przyszłych mam. Wybory kobiet oraz zaufanie, jakim obdarzają personel w tak ważnym momencie swojego życia, stanowią najbardziej miarodajny ranking – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Kto odbiera najwięcej, a kto najmniej porodów?

Patrząc na liczbę porodów przez pryzmat subregionów po raz kolejny zdecydowanie najwięcej było ich w subregionie poznańskim – 8,2 tys. Ma na to wpływ fakt, że jest to obszar z największą liczbą mieszkańców w województwie, a także to, że w Poznaniu znajdują się największe porodówki w Wielkopolsce, w tym ta należąca do Szpitala Ginekologicznego-Położniczego przy ul. Polnej, czyli jedna z największych w kraju.

Za subregionem poznańskim plasują się: kaliski (2,9 tys. porodów), leszczyński (1,4 tys.), koniński (1,3 tys.) oraz pilski (1 tys.).

Względem zestawienia za pierwszy kwartał tego roku w czołówce najczęściej wybieranych przez Wielkopolanki szpitali ponownie zaszły zmiany.

10 placówek, w których w pierwszym półroczu 2022 r. odebrano najwięcej porodów:

 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2986 porodów)
 2. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1030)
 3. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (997)
 4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (901)
 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (743) – za I kw. na 6. miejscu
 6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (727) – za I kw. na 5. miejscu
 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (585)
 8. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (487) – za I kw. na 10. miejscu
 9. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (478)
 10. SPZOZ w Wolsztynie (460) – za I kw. na 12. miejscu

Z pierwszej dziesiątki wypadł Szpital Średzki Serca Jezusowego (na półrocze 451 porodów) – będący obecnie na 12., a poprzednio na 8. miejscu. Przed nim znalazło się jeszcze Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie z 458 sprawozdanymi porodami. Za kwartał było ono na 13. miejscu, które obecnie zajmuje Szpital Specjalistyczny w Pile im. S. Staszica z liczbą 450 porodów.

Na przeciwnym biegunie zestawienia są szpitale, w których przez pół roku odebrano poniżej 200 porodów. W niektórych przypadkach była to kwestia konieczności zabezpieczenia łóżek dla pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem w okresie funkcjonowania oddziałów covidowych (np. szpital w Gostyniu, który na razie sprawozdał 32 porody). Są jednak wśród nich także placówki, które co roku były pośród tych odbierających najmniej porodów. To np. szpitale w Chodzieży oraz Złotowie (a także w Nowym Tomyślu i Wągrowcu, gdzie dyrekcje szpitali przeznaczyły te obszary do walki z pandemią).

Pełne zestawienie liczby hospitalizacji porodowych w Wielkopolsce od 2019 do połowy 2022 r. znajduje się na kolejnej stronie.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe