- Reklama -
Reklamaspot_img
9 C
Szamotuły
środa, 24 kwietnia, 2024
Reklama

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – o czym należy pamiętać?

Wiosna jest doskonałą porą, by zadbać o trawnik w naszym ogrodzie. Musimy odpowiednio go oczyścić po skończonej zimie, a także przygotować na nadejście sezonu. Wykonanie kilku podstawowych czynności sprawi, że trawa szybko stanie się bujna i gęsta, a w naszym ogrodzie postawieni prawdziwy zielony dywan. Co zrobić, by cieszyć się takimi efektami? Radzimy w artykule!

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – grabienie

Pierwszą, podstawową czynnością, jaką należy wykonać, jest dokładne wygrabienie trawnika. Dzięki temu pozbędziemy się starych, gnijących liści oraz gałęzi, które mogą zaburzać wzrost trawy. Usuwamy również pożółkłe, suche źdźbła – one również hamują prawidłowy rozwój. Właściwie wyczesany trawnik pokaże nam również, gdzie występują plamy bez trawy. Później będziemy mogli zapełnić je nowymi nasionami. 

- Reklama -

Napowietrzenie trawy po zimie

Kluczem w prawidłowym rozwoju roślin jest zadbanie o stan gleby. Gdy jest odpowiednio spulchniona, transport wody i cyrkulacja powietrza przebiegają prawidłowo. Aby nie niszczyć trawnika, napowietrzamy glebę za pomocą wideł. Wbijamy je mniej więcej na 8-10 centymetrów w równej odległości. Jeśli musimy napowietrzyć większy obszar trawnika, możemy w tym celu wykorzystać specjalne urządzenie – aerator, czyli walec z kolcami. 

Jeśli dopiero zakładamy ogród i nie mamy wcześniej wysianej trawy, możemy ją śmiało przekopać i spulchnić. Pomoże nam to usunąć z niej zanieczyszczenia – kamienie, gałęzie i gnijące resztki roślin. W zakładaniu ogrodów i wysiewie trawnika pomogą specjaliści z https://greensolutions.com.pl/uslugi/zakladanie-ogrodow/

Wyrównanie trawnika – pielęgnacja na wiosnę

Zimą zgromadzona w glebie woda zamarza i powoduje wybrzuszenia oraz inne nierówności. Aby trawa rozwijała się równo i prawidłowo, musimy docisnąć kępy do podłoża. Zabieg wałowania ma na celu właśnie usunięcie wszelkich wybrzuszeń czy pozostałości po kretowiskach. 

Dosiewanie trawy na wiosnę

Po wykonaniu niezbędnych zabiegów możesz dostrzec plamy, gdzie występuje mniej trawy. Wówczas należy wysiać dodatkowe nasiona w tych właśnie miejscach. Na przeprowadzenie tego zabiegu wybierzmy porę, gdy będzie już cieplej, a gleba będzie odpowiednio wilgotna. Wykorzystajmy dosiewkę i uzupełnijmy braki w trawniku. 

Wzmocnienie trawy – pielęgnacja trawnika na wiosnę

Ostatnim punktem w podstawowej pielęgnacji trawnika będzie wzbogacenie gleby nawozem i dostarczenie trawie niezbędnych składników. Zrobimy to za pomocą nawozu, najlepiej wieloskładnikowego. Przy jego doborze kierujmy się odczynem gleby, typem trawy i efektem, jaki chcemy osiągnąć. Po nawożeniu należy podlać trawę. Pamiętajmy, by nie robić tego, gdy słońce jest najmocniejsze. Może to poskutkować porażeniem trawy. Do podlewania trawy najlepszy będzie więc poranek lub wieczór. 

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – podsumowanie 

Zadbanie o trawnik po zimie wcale nie jest bardzo trudne. Trzeba jedynie trzymać się tych kilku zasad i wykonywać niezbędne czynności w określonej kolejności. Dzięki temu możemy być pewni, że w naszym ogrodzie powstanie piękny, zielony dywan – to doskonałe miejsce na piknik, zabawę i wypoczynek z bliskimi!

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe