- Reklama -
23.8 C
Szamotuły
piątek, 29 września, 2023

Otwarcie nowego Oddziału Chirurgicznego [ZDJĘCIA]

SP ZOZ w Szamotułach oficjalnie zakończył modernizację I oraz III piętra. Po remoncie pierwszej części Oddziału Chirurgicznego oraz otwarciu nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, 11 maja 2018 r. szpital oddał do użytku drugą część Oddziału Chirurgicznego. Tego samego dnia szpital zaprezentował również nowe gabinety lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Proces inwestycyjny związany z remontem Oddziału Chirurgicznego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii trwał od marca 2017 r. do maja 2018 r. W ubiegłym roku prace prowadzone były najpierw na I piętrze na Oddziale Chirurgicznym I. Następnie ekipy budowlane przeniosły się na III piętro szpitala, gdzie przygotowywano pomieszczenia dla nowego OAIT.

Nowe pomieszczenia…

- Reklama -

Remont sal, w których wcześniej mieścił się OAIT rozpoczął się na początku stycznia 2018 r. Po zakończeniu modernizacji nowe pomieszczenia zostały przyłączone do funkcjonującego obok Oddziału Chirurgicznego. Prace budowlane wraz z zakupem urządzeń medycznych i wyposażenia podczas I i II etapu remontu chirurgii kosztowały blisko 900 tys. zł. Ponad 400 tys. zł pochodziło z dotacji od powiatu szamotulskiego, zaś 30 tys. zł podarowała szpitalowi firma Amica S.A. Połączony oddział ma teraz powierzchnię ok. 600 metrów kwadratowych oraz 37 miejsc dla pacjentów.

Dzięki modernizacji Oddział Chirurgiczny zyskał nowoczesne łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pokój przygotowawczy. Wraz z właśnie oddawaną nową częścią, oddział powiększył się o trzy dodatkowe, klimatyzowane sale – jednoosobową (izolatka), trzyosobową oraz pięcioosobową. Pomieszczenia zostały zmodernizowane zgodnie z nową identyfikacją wizualną szpitala.

– Miło mi zakomunikować, że zakończyliśmy ostatni etap inwestycji obejmujących gruntowną modernizację oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Chirurgicznego. Dotychczas Oddział Chirurgiczny funkcjonował na dwóch piętrach. Na czas remontu III piętra mieszczący się tam Oddział Chirurgiczny II został wyłączony z użytkowania. Nie był to łatwy czas dla naszego personelu i pacjentów, dlatego tym bardziej dziękuję im za cierpliwość. Obecnie oddział w całości będzie funkcjonował na I piętrze. Ułatwi to personelowi transport pacjentów, a lekarzom i pielęgniarkom opiekę nad nimi  – opowiadał podczas prezentacji oddziału dyrektor SP ZOZ w Szamotułach Remigiusz Pawelczak.

…i komfortowe łóżka

Znacznie poprawiły się warunki dla pacjentów oraz dla personelu. W ramach prac remontowych został zainstalowany system alarmowania pożarowego, który automatycznie uruchamia się w przypadku wykrycia dymu. Na oddziale pojawiły się również specjalne drzwi przeciwpożarowe, które samoistnie zamykają się w przypadku pożaru, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

W nowej części oddziału rozbudowano system przywoławczy dla pacjentów, a nad każdym łóżkiem zamontowane zostały panele gazów medycznych. Wymieniona została instalacja elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna. Pojawiło się również energooszczędne oświetlenie ledowe, a także oświetlenie awaryjne na wypadek zaniku napięcia zewnętrznego.

Wraz z modernizacją pomieszczeń, na oddziale zostały również wymienione wszystkie łóżka. Obecnie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych, wygodnych i sterowanych elektronicznie łóżek. Zakup sprzętu rozłożony był na dwa etapy. Pod koniec ubiegłego roku szpital zakupił 24 nowoczesne łóżka o wartości ok. 135 tys. zł. Z kolei na początku maja 2018 r. oddział wzbogacił się o dodatkowe 13 łóżek za ponad 73 tys. zł.

„Wieczorynka” w nowej lokalizacji

W ostatnich tygodniach Szpital Powiatowy w Szamotułach przeprowadził również modernizację pomieszczeń po dawnych poradniach specjalistycznych. Zostały tutaj przeniesione gabinety lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

– W miejscu dawnych poradni od marca funkcjonuje już gabinet lekarza rodzinnego oraz medycyna pracy. Teraz chcemy, by swoje gabinety mieli tutaj również lekarze tzw. „wieczorynki”. Nowa lokalizacja będzie bardziej przestronna i komfortowa dla pacjentów. Do poczekalni będzie można wejść zarówno od strony parkingu szpitalnego, jak i z korytarzy szpitalnych – mówił dyrektor Remigiusz Pawelczak.

Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej rozpoczną przyjmowanie pacjentów w nowych gabinetach w poniedziałek, 14 maja.

Remont Oddziału Chirurgicznego w liczbach

 • Czas trwania remontów:
  I część Oddziału Chirurgicznego – marzec 2017 – czerwiec 2017
  Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – czerwiec 2017 – grudzień 2017
  II część Oddziału Chirurgicznego – styczeń – maj 2018 r.
 • Koszt prac remontowych I i II części Oddziału Chirurgicznego: ok. 600 tys. zł, w tym:
  dotacja od powiatu szamotulskiego: 195 tys. zł
  darowizna od firmy Amica S.A.: 30 tys. zł
  środki własne: 375 tys. zł
 • Koszt urządzeń medycznych i wyposażenia: 298 tys. zł, w tym:
  dotacja od powiatu szamotulskiego: 214,5 tys. zł
  środki własne: 83,5 tys. zł
 • Obecna powierzchnia oddziału: ok. 600 m2
 • Liczba miejsc dla pacjentów: 37
 • Liczba sal dla pacjentów: 14 sal chorych
 • Zestawienie zakupionych urządzeń medycznych:
  Łóżko szpitalne z wyposażeniem (37 szt.) – 208.316,88 zł
  Pompa infuzyjna (4 szt.) – 16.502,4 zł
  System klimatyzacji do 6 sal chorych – 43.037,7 zł
  Elektrokardiograf (1 szt.) – 5.130 zł
  Kardiomonitor transportowy (1 szt.) – 14.904 zł
  Wózek inwalidzki (1 szt.) – 1350 zł

[Best_Wordpress_Gallery id=”544″ gal_title=”Otwarcie Chirurgii”]

SP ZOZ

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe