- Reklama -
4.1 C
Szamotuły
środa, 1 lutego, 2023

Najstarsza mieszkanka gminy Duszniki świętowała 99. urodziny

Wyjątkowy jubileusz obchodziła pod koniec września mieszkanka Chełminka w gminie Duszniki.

29 września pani Janina Rataj obchodziła 99. urodziny. Z tej okazji, 30 września br. wójt Roman Boguś odwiedził jubilatkę i wręczył jej list gratulacyjny i kwiaty.

Pani Janina jest obecnie najstarszą mieszkanką gminy Duszniki. Urodziła się w 1923 r. w Zagorzycach (obecnie województwo podkarpackie), jako najstarsza córka z dziesięciorga dzieci Stefanii i Jakuba Totonów. Po ukończeniu czterech klas szkoły podstawowej pomagała w prowadzeniu gospodarstwa rolnego swoich rodziców i ojcu w pełnieniu obowiązków stróża szkolnego.

- Reklama -

Zimą 1942 r., skacząc z pierwszego piętra budynku w Krakowie, uciekła z obozu przejściowego dla osób wywożonych na przymusowe roboty do Niemiec. Przeszła trudną i niebezpieczną drogę, aby wrócić do rodzinnego domu.

W 1955 r. wyszła za mąż za Stanisława Rataja, a we wrześniu 1958 r., zostawiając swoje ukochane, rodzinne strony, wspólnie przyjechali „za chlebem” do Chełminka na gospodarstwo rolne. Państwo Rataj doczekali się 3 dzieci, 14 wnuków i 12 prawnuków. W 1988 r. Pani Janina owdowiała. Do dziś mieszka w swoim domu wraz z synem i jego rodziną – poinformował Urząd Gminy Duszniki.

Pomimo swojego wieku, pani Janina jest osobą samodzielną, cieszącą się dobrym zdrowiem i pamięcią. Największą radość przynosi jej rodzina i wiara w Boga.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe