- Reklama -
15.7 C
Szamotuły
wtorek, 28 maja, 2024
Reklama

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedził Szpital Powiatowy w Szamotułach

27 lipca w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

W wydarzeniu wzięli udział Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak oraz Dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak. Poruszono temat dofinansowania placówek ochrony zdrowia i ich dostępności dla pacjentów z niepełnosprawnościami.

Minister Niedzielski przypomniał, że w 2015 roku uruchomiony został program „Dostępność Plus dla zdrowia”. Dzięki projektowi, osoby z niepełnosprawnościami mogą poruszać się swobodniej w placówkach medycznych. W ramach programu wydano w Polsce ponad 300 mln zł.
Szpital w Szamotułach również skorzystał z dofinansowania i uzyskał dwa granty. Jeden w wysokości 700 tys. zł na Gabinet Lekarza Rodzinnego (POZ), a drugi w wysokości 2 mln zł bezpośrednio dla szpitala.

- Reklama -

Remont w POZ został zakończony, natomiast prace w szpitalu będą trwały do końca sierpnia. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne m.in.: na klatkach zamontowane będą poręcze, na posadzkach położone zostaną wykładziny antypoślizgowe z liniami naprowadzającymi dla osób niewidomych, pojawiły się już tabliczki informacyjne z oznaczeniami w alfabecie Braille’a oraz dodatkowe miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, zakupiono specjalistyczny sprzęt medyczny zwiększający komfort pacjentów m.in.: krzesło kąpielowo-toaletowe, wózki do przewożenia pacjentów w pozycji siedzącej, leżącej i klęczącej, łóżka z elektryczną regulacją położenia, kozetkę lekarską dostosowaną dla pacjentów z otyłością.

Zwrócono też uwagę na kwestię komunikacji. Personel medyczny przeszedł szereg szkoleń, które dotyczyły porozumiewania się i obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami. W POZ dostępny jest także tłumacz języka migowego online. Zakupiono również mobilne i stacjonarne pętle indukcyjne, czyli system wspomagania słuchu.

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe