- Reklama -
3.5 C
Szamotuły
poniedziałek, 24 stycznia, 2022

Leczenie ludzi w starszym wieku

Polecamy

Wraz z postępem medycyny ludność starsza stanowi najszybciej rosnącą część światowej populacji. Jednak wraz z wiekiem pacjentów wzrasta również częstość występowania niektórych zespołów bólowych. Niestety, ból można nawet lekceważyć podczas leczenia, ponieważ niektórzy starsi pacjenci uważają, że jest to normalny proces starzenia.

Jak radzić sobie z uśmierzaniem bólu u osób starszych

Przed rozpoczęciem leczenia bólu u osób starszych konieczne jest dokonanie kompleksowej oceny stanu zdrowia pacjenta. Powinno to obejmować pełną historię medyczną z badaniami fizycznymi. Ponadto ważne jest, aby dokonać przeglądu systemów, odpowiednich wyników laboratoryjnych, a także testów diagnostycznych. W rzeczywistości ból może być również związany z powikłaniami związanymi z brakiem aktywności fizycznej, brakiem kondycji, wypadkami, nadmiernymi lekami lub osłabieniem funkcji poznawczych. Z drugiej strony, istnienie uporczywego bólu może nawet wzrosnąć wraz z wiekiem.

Osoby starsze na ogół często nie uczą się radzić sobie z bólem i go rozumieć. Istnieją pewne bariery w skutecznym postępowaniu, które stanowią wyzwanie dla właściwej oceny w leczeniu bólu u osób starszych. Obejmuje to nietypowe objawy bólu, potrzebę większej oceny dawek leków, błędne przekonania na temat uzależnienia od opioidów itp. Na przykład opioidy stały się szerzej akceptowane w leczeniu bólu u osób starszych, u osób z bardziej uporczywym bólem. Jednak ten rodzaj stosowania wymaga od lekarzy zrozumienia zapobiegania skutkom ubocznym opioidów i zarządzania nimi.

Ocena bólu u osób starszych

- Reklama -

Skuteczna ocena leczenia bólu u osób starszych może być wyzwaniem. Wymaga to uznania, że taki dyskomfort może być nietypowy. Raport pacjenta można uznać za najlepszy dowód na obecność bólu i najlepszy sposób oceny jego nasilenia.

Warto pamiętać, że ból można ocenić, nawet u pacjentów z demencją, za pomocą prostych pytań i badań przesiewowych. Z drugiej strony, starsi dorośli często nie zgłaszają bólu, ponieważ uważają, że jest to oczekiwana część samej starości. Są też inni pacjenci, którzy „akceptują” ból jako formę kary za przeszłe czyny…

Jednak kompleksowa ocena musi obejmować dokładną dokumentację historyczną i badania fizyczne w celu bezpiecznej diagnozy. Powinien mieć na celu określenie dokładnej etiologii bólu. Funkcje takie jak:

  • intensywność;
  • częstotliwość;
  • lokalizacja

Należy je opisać za pomocą standardowych narzędzi do oceny geriatrycznej, które pomagają obserwować funkcje, chód, uczucia i funkcje poznawcze. Leczenie bólu u osób starszych rozpoczyna się od oceny, co wywołało ból i które metody leczenia są najskuteczniejsze. Jednak ocena rzadko jest tak prosta. Kliniczne objawy uporczywego bólu są często złożone i wieloczynnikowe w populacji osób starszych.

Jak leczyć osoby starsze

Ponadto stan fizyczny, psychiczny i emocjonalny starszego pacjenta jest często komplikowany przez zaburzenia depresyjne, obawy, zaprzeczanie, problemy zdrowotne i pochodzenie poznawcze. Bez dokładnej oceny ból, który powoduje poważne upośledzenie, może nie zostać ujawniony z różnych osobistych powodów.

Wraz ze starzeniem się pacjentów częstość występowania niektórych zespołów ma tendencję do wzrostu. Dlatego lekarz musi być przygotowany do radzenia sobie z zespołami bólu geriatrycznego powszechnie występującymi u tych pacjentów.

Leczenie bólu u osób starszych można podzielić na kilka sposobów:

  • Leki nieopioidowe;
  • Opioidowe leki przeciwbólowe;
  • Postępowanie niefarmakologiczne

Może się zdarzyć, że osoba starsza będzie potrzebowała monitowania 24h lub leczenia za pomocą wyspecjalizowanego sprzętu. Klinika Seniora jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które w odpowiedni sposób zadba o zdrowie psychicznie i fizyczne osoby starszej. 

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

12,700FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -