Ważną częścią zakupu używanego samochodu jest sprawdzanie rdzy, ale czasami nie da się jej tak łatwo znaleźć – nawet jeśli powoduje szeroko rozprzestrzenione problemy pod powierzchnią samochodu.
Ważną częścią zakupu używanego samochodu jest sprawdzanie rdzy, ale czasami nie da się jej tak łatwo znaleźć – nawet jeśli powoduje szeroko rozprzestrzenione problemy pod powierzchnią samochodu. Jak więc sprawdzić, czy potencjalny samochód nie jest obarczony problemami rdzy?
Co to jest rdza?
Rdza jest poważnym problemem w wielu samochodach, zarówno nowych, jak i starych. Chociaż rdza powstaje w wyniku skomplikowanej reakcji chemicznej, jej wyniki są łatwe do zrozumienia: rdza jest oznaką skorodowanego metalu lub stali, co oznacza, że struktura samochodu może być znacznie osłabiona, jeśli występuje rdza. I to nie tylko struktura; rdza może korodować różne części, czyniąc je bezużytecznymi, chyba że zostaną całkowicie wymienione.
Które samochody cierpią z powodu problemów z rdzą?
Niestety, problemy z rdzą nie ograniczają się do samochodów pochodzących od jednego producenta lub grupy wiekowej. Podczas gdy starsze samochody – wykonane zanim materiały odporne na korozję stały się szczególnie rozpowszechnione – są szczególnie podatne na rdzewienie, wiele nowoczesnych pojazdów również cierpi z tego powodu.
Jednym z głównych wyznaczników prawdopodobieństwa rdzewienia samochodu jest jego położenie geograficzne. Problemy z rdzewieniem występują częściej w wilgotnym klimacie i na obszarach, w których załogi drogowe używają soli do usuwania lodu z ulic w okresie zimowym. Obszary takie jak górny środkowy zachód i części północnego wschodu są szczególnie znane z rdzewiejących pojazdów, głównie dlatego, że mają one zarówno wilgoć, jak i intensywne użytkowanie soli drogowej.
Ale fakt, że znajdujesz się w obszarze, który nie jest znany z wilgotności i soli, nie oznacza, że jesteś bezpieczny od rdzy. W końcu pojazdy często przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego, więc zardzewiały pojazd może pojawić się niemal wszędzie. Jak możesz się upewnić, że nie kupisz zardzewiałego samochodu?
Sprawdzanie rdzy
Ważnym krokiem do zrozumienia problemu rdzy jest to, że rozpoczyna ona swoje niszczycielskie działanie od spodu samochodu. Niestety, może to stanowić ogromny problem, ponieważ spodnia część pojazdu zawiera wiele ważnych elementów.
Z tego powodu sugerujemy najpierw sprawdzenie dna samochodu. Jeśli masz wątpliwości dotyczące rdzy, pozwól sprzedającemu pozwolić ci zabrać samochód do mechanika, który może postawić go na podnośniku. Gdy samochód znajduje się na podnośniku, możesz zerknąć pod spód i sprawdzić, czy widzisz jakąkolwiek rdzę. Typowe plamy rdzy obejmują szyny ramy, które biegną pod drzwiami samochodu po każdej stronie, studnie kół, wydech, zawieszenie i praktycznie dowolne inne elementy spodu wykonane ze stali lub metalu.
Kiedy już wstaniesz, podnieś dywanik i sprawdź, czy nie ma śladów rdzy. Sprawdź również drzwi, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wraz z obszarami wokół przedniej i tylnej szyby. I kolejna rzecz: jeśli widzisz jakiekolwiek ślady farby, jest to prawdopodobnie dowód na to, że sprzedawca próbował zamaskować właśnie rdzę. Powinien to być kluczowy wskaźnik do sprawdzenia pod samochodem przed podpisaniem dokumentów.
Usuwanie rdzy
Jeśli w końcu kupisz używany samochód z problemami rdzy – lub jeśli twój samochód ma te problemy – nie martw się. Małe problemy z rdzą można zwykle rozwiązać, pod warunkiem, że zajmiesz się nimi, zanim się rozprzestrzenią. Generalnie sugeruje się konsultację z profesjonalistą w tej sprawie. Możesz na przykład wybrać się do Skoda Centrum Poznań. Specjaliści z blacharni i lakierni w Skoda Centrum Poznań z pewnością będą w stanie pomóc ci pobyć się problemu rdzy w twoim samochodzie. Odwiedź stronę internetową www.skoda.centrumpoznan.pl aby uzyskać więcej informacji.
Artykuł sponsorowany