- Reklama -
Reklamaspot_img
11.1 C
Szamotuły
piątek, 26 kwietnia, 2024
Reklama

Test wydajności systemów — dlaczego warto je przeprowadzać?

Artykuł sponsorowany

W branży IT pojęcie testów obciążeniowych przewija się niezwykle często. Szczególnie jeżeli chodzi o projektową pracę. W takim przypadku niemal zawsze znajdzie się coś do testowania. Warto zauważyć, że testowanie wydajności to nierzadko pomijany obszar testowania. Jest to jednak bardzo dobra praktyka wytwarzania oprogramowania, a ponadto pomaga w sprawdzeniu kondycji aplikacji, stron itd. Czym jest testowanie obciążenia i po co się je wykonuje?

Czym są testy wydajnościowe i w jakim celu się je wykonuje?

Testy wydajnościowe, czyli z ang. Performance Testing to niefunkcjonalne testy, które określają, jak działa system. Cały proces opiera się o symulację ruchu na danym systemie na specjalnie przygotowanych skryptach.

Zaletą testów wydajnościowych jest to, że możemy w prosty sposób przekonać się, na jakie obciążenie system jest przygotowany. Łatwo stwierdzić, jaki czas odpowiedzi będzie potrzebny w przypadku pracy z dużą liczbą zapytań i jak będzie reagował system na dużą liczbę danych. Istotne jest także to, że możemy sprawdzić, czy w przypadku dużego obciążenia system będzie należycie wykonywał działania. Testy wytrzymałościowe są więc symulacją normalnego zachowania użytkowników, jednak w pełni kontrolowanym środowisku. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli chodzi o aplikacje, czy strony, które chcą działać w dużej skali.

Rodzaje testów wydajnościowych

Warto również pokreślić, że istnieje co najmniej kilka rodzajów testowania wolumenu, dzięki któremu możemy przewidzieć zachowanie aplikacji w przyszłości. Testy szczytowe dzielą się na:

  • Load Testing – pomaga sprawdzić, jak system radzi sobie podczas spodziewanego obciążenia, gdy nie przekracza punkt krytycznego. Takie testy obciążeniowe umożliwiają dostrzeżenie niebezpiecznego wykorzystania zasobów i zidentyfikować „wąskie gardła”;
  • Stress Testing – w testach wydajnościowych chodzi przede wszystkim o to, aby sprawdzić, czy system zdolny jest do działania przy obciążeniu ekstremalnym. Właśnie po to wykorzystuje się tę opcję;
  • Volume Testing – sprawdzenie reagowania systemu, który przechowuje dużą liczbę danych;
  • Endurace Testing – sprawdza, czy system wytrzyma duży ruch przez dłuższy okres czasu;
  • Spike Testing – jak aplikacja zareaguje na duże, nagłe skoki obciążenia;
  • Scalability Testing – w tym przypadku wykonuje się testy skalowalności w wyniku zwiększonego ruchu.

Jakie są zagrożenia związane z brakiem testów wydajnościowych?

System aplikacji jest w stanie przyjąć określoną liczbę zapytań i działa prawidłowo w ograniczonym środowisku. Jego wszystkie słabości wykazuje dopiero zwiększony ruch użytkowników. Jeżeli stronę nagle odwiedzi wiele osób, to sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Serwer zostanie przeciążony, a system zawieszony. To z kolei prowadzi do pogorszenia wizerunku firmy i dużych strat finansowych. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze testowanie i to, aby przygotować aplikację i stronę na taką sytuację.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -