- Reklama -
-0.5 C
Szamotuły
piątek, 22 listopada, 2024
Reklama

Fotowoltaika – czy inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna?

Wytworzenie taniej energii elektrycznej za pomocą energii słonecznej stale zyskuje w Polsce popularność. Fotowoltaika to inwestycja, która zawsze będzie opłacać się ze względu na zażegnanie kryzysu energetycznego. Dla nas inwestycja w panele słoneczne również będzie korzystna, o ile spełnimy odpowiednie do tego warunki.

Inwestycja w panele słoneczne – jakie warunki należy spełnić?

Jeżeli zainteresowała nas fotowoltaika dla domu, musimy dokładnie określić, jak wiele energii elektrycznej będziemy potrzebowali w ciągu roku. To stanowi podstawę do dobrania mocy domowej instalacji fotowoltaicznej. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jak dużą powierzchnię zajmą panele fotowoltaiczne. Montuje się je zazwyczaj na dachu, którego konstrukcja musi umożliwić nachylenie paneli do promieni słonecznych pod kątem 40°, a powierzchnia nie może być zacieniona.

Fotowoltaika na gruncie 

W przypadku, gdy nasz dach nie spełnia warunków do montażu fotowoltaiki, rozwiązaniem będzie montaż na gruncie – o ile dysponujemy wolną, niezagospodarowaną przestrzenią. Co prawda, panele słoneczne na dachu nie ingerują w przestrzeń mieszkalną, jednak plusem fotowoltaiki na gruncie jest możliwość większej oszczędności ze względu na możliwość zamontowania paneli na większej powierzchni. 

- Reklama -

Audyt fotowoltaiczny

Jeśli zastanawiasz się, czy inwestycja w panele słoneczne jest dla Ciebie opłacalna, skorzystaj z pomocy specjalistów z firmy SunErgo, zajmujących się doborem paneli, kalkulowaniem oszczędności oraz montażem fotowoltaiki. Profesjonalny audyt fotowoltaiczny pozwoli nam oszacować koszty i wielkość instalacji, a także będzie punktem wyjścia do złożenia wniosku o dofinansowanie któregoś z programów wspierających fotowoltaikę w Polsce.

Fotowoltaika Szamotuły

Programy wspierające fotowoltaikę

Warto skorzystać z programów dofinansowujących fotowoltaikę w Polsce, dzięki którym zwrot kosztów inwestycji jest krótszy. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie z programu Mój Prąd, który oferuje bezzwrotną dotację zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Można połączyć ją z Ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną. Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dotację lub pożyczkę na kompleksową termomodernizację domów.

Fotowoltaika dla firm

Dzięki nowelizacji ustawy OZE, przedsiębiorcy, podobnie jak osoby fizyczne, mogą skorzystać z systemu opustów (net-metering) i produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Dzięki temu mogą oddawać nadwyżki wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy instalacja nie wytwarza jej wystarczającej ilości.

Montaż i rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z krzemowych paneli, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Dość kosztownym elementem instalacji jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Do kosztów doliczymy mocowanie i usługę montażową specjalistów. Jeśli nasz dach jest odpowiednio dostosowany do montażu paneli słonecznych, lub dysponujemy odpowiednim do tego gruntem, a z audytu wynika, że fotowoltaika będzie dla nas opłacalna, powinniśmy zdecydować jakiego rodzaju instalacja będzie odpowiadać naszym potrzebom.

W przypadku, gdy chcemy być podłączeni do publicznej sieci elektroenergetycznej, wybierzemy instalację on-grid, która pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli jednak chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Tego typu rozwiązanie jest dobre dla firm lub domków letniskowych, ponieważ pozwala na wykorzystanie zmagazynowanego na kilkanaście godzin w akumulatorze prądu.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które mają znacznie ułatwić nam inwestowanie w fotowoltaikę. Korzystając z audytu i dofinansowania, będzie to dla nas ekologiczna inwestycja przynosząca duże oszczędności.

Artykuł sponsorowany

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe