- Reklama -
0.5 C
Szamotuły
piątek, 8 grudnia, 2023

Filmowcy wysadzą most w Brączewie?

O sprawie poinformowała dzisiaj Gazeta Wyborcza, która dotarła do maila wysłanego przez PKP do amerykańskiego studia filmowego.

Producenci kolejnej części „Mission: Impossible” z Tomem Cruise’em w roli głównej planują nakręcić scenę, w której wysadzą most wraz z lokomotywą. Gazeta Wyborcza dotarła do wiadomości e-mail, w której PKP PLK proponuje Paramount Pictures zrealizowanie zdjęć z katastrofą pociągu na nieczynnym moście w Stobnicy. Pierwotnie planowano zniszczyć 111-letni most w Pilchowicach, ale w jego obronie stanęli miłośnicy, samorząd i mieszkańcy.

Most po rozebranej linii kolejowej nr 381 Wronki–Oborniki ma 110 lat. Obecnie nie jest wpisany do rejestru zabytków, a jego status prawny nie jest uregulowany. W 2018 roku pojawiła się inicjatywa wykorzystania przeprawy do budowy ścieżki rowerowej łączącej powiat obornicki i szamotulski.

- Reklama -

Most w Stobnicy jest włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków WUOZ w Poznaniu. Obecnie trwa wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania go do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego, w związku z czym, zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2017 roku (art. 10a), obiekt ten pozostaje w reżimie ochrony tymczasowej – informuje Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Most w Stobnicy był dwukrotnie odbudowywany po zniszczeniach wojennych w 1941 roku oraz w 1945. Czy teraz polegnie w starciu z amerykańskim przemysłem filmowym?

Więcej informacji: wyborcza.pl

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe