Dzisiaj walentynki. Arcybiskup udzielił dyspensy

0

Walentynki, coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Na zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

W tym roku walentynki przypadają w piątek, co mogłoby być sporym problemem dla katolików, którzy w ten dzień zachowują wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pomocną dłoń do zakochanych wyciągnął jednak Arcybiskup Metropolita Poznański, który udzielił wiernym dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek.

Arcybiskup Metropolita Poznański udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 14 lutego 2020 r., kiedy w Liturgii wspominamy św. Walentego. Z udzielonej dyspensy mogą korzystać wierni Archidiecezji Poznańskiej wszędzie gdziekolwiek się znajdują, a także wszyscy inni wierni przebywający na terenie Archidiecezji Poznańskiej. – czytamy na stronie klasztoru oo. Dominikanów.

Zobacz więcej: