- Reklama -
-1.5 C
Szamotuły
środa, 8 lutego, 2023

Dzisiaj obchodzimy 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

W tym roku po raz pierwszy rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, dzisiaj o godz. 16:40 zostaną uruchomione syreny alarmowe. Również w dniu dzisiejszym, o godzinie 14:30, kwiaty pod szamotulskimi pomnikami Powstańców Wielkopolskich i Maksymiliana Ciężkiego złożą wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, starosta Beata Hanyżak i burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

W drugie święto Bożego Narodzenia kibice Lecha Poznań z FC Szamotuły zapalili znicze na grobach powstańców wielkopolskich na cmentarzach w Szamotułach, Wronkach, Obrzycku i Ostrorogu.

fot. FC Szamotuły
- Reklama -

Jeszcze przed świętami flagi powstańcze pojawiły się na budynkach zarządzanych przez Powiat Szamotulski.

Wydarzenia upamiętniające 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się we wszystkich gminach powiatu szamotulskiego. Szczegółów warto poszukać na stronach poszczególnych samorządów.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe