- Reklama -
-2.5 C
Szamotuły
sobota, 3 grudnia, 2022

Caritas powołuje wolontariat domowy w Szamotułach

Caritas Archidiecezji Poznańskiej nie pozostaje obojętna na potrzebujących w obliczu epidemii wirusa i powołuje do życia „Wolontariat Domowy”, który działać będzie w Szamotułach.

Kilkaset osób zaangażowanych w działalność charytatywną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej –to ludzie, którzy niemalże każdego dnia pomagają potrzebującym. Właśnie dlatego, ich zamiłowanie i energia mogą okazać się niezwykle istotne w obliczu epidemii, z którą się zmagamy. Caritas powołuje do życia wolontariat domowy, który ma na celu dotarcie z pomocą do osób w największej grupie ryzyka – osób z osłabioną odpornością, chorych i starszych – tym razem z pomocą rusza do Szamotuł.

To kolejna edycja działań prowadzonych w ramach wolontariatu na terenie miasta Szamotuły. Od maja 2020 roku działa tam grupa 6 wolontariuszy, którzy odwiedzają przynajmniej raz w tygodniu swoich podopiecznych.

- Reklama -

Na terenie Miasta Poznania oraz Miasta i Gminy Szamotuły Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi działania, których celem jest zaspokajanie potrzeb osób starszych takich jak: kontakt z drugim człowiekiem, poczucie bezpieczeństwa, przynależności, tworzenie więzi, pomoc w codziennym funkcjonowaniu, a także przeciwdziałanie izolacji i wykluczeniu społecznemu, polegający na towarzyszeniu wolontariuszy osobom potrzebującym we wspólnym spędzaniu czasu.

„Caritas zawsze daje nadzieję, nie możemy zostawić naszych potrzebujących nawet w obliczu pandemii. Właśnie dlatego zależy nam, aby rozszerzać działalność również na inne części Wielkopolski. Pragniemy stworzyć przestrzeń pomocową, tak, aby i w Szamotułach nikt nie pozostał opuszczony i samotny. Wiemy jak ważne jest wsparcie, które niosą nasi wolontariusze na terenie Poznania. Chcemy znaleźć ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli nieść tą samą pomoc w innych miastach.” – informuje Caritas.

Szukając przestrzeni do poszerzenia działalności w ramach wolontariatu domowego przeprowadzono spotkania z osobami, które zajmują się taką pomocą w ramach parafialnej działalności na terenie Szamotuł. Po wstępnym wywiadzie środowiskowym udało się dostrzec, że życie starszych ludzi w mniejszych miastach naturalnie zwalnia tempo, wynikiem tego może być brak dostępnych przestrzeni do większej aktywizacji społecznej. Na terenie stolicy Wielkopolski działania kierowane do seniorów są różnorodne, przez co większa część z nich do końca życia pozostaje aktywna społecznie. Dla osób starszych mieszkających na terenie mniejszych miast odejście bliskich, przyjaciół, brak dawnych zajęć, małe zainteresowanie że strony rodziny, choroby, potęgują samotność i powodują izolację od świata zewnętrznego.

Zasady akcji

Wolontariuszem może zostać każda osoba niekarana, która ukończyła 18-lat. Na jednego wolontariusza przypada jeden senior. Spotkania odbywają się 1-2 razy w tygodniu i polegają na rozmowie, realizacji recept, towarzyszeniu, zakupach, spacerze, dostarczeniu do lekarza czy drobnych porządkach.

Podopiecznym wolontariatu domowego może zostać osoba powyżej 60 r.ż., która czuje się samotna lub potrzebuje drobnej pomocy.

Więcej informacji można otrzymać pod numerem tel. 572 360 115

Źródłomat. Caritas

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe