- Reklama -
22.7 C
Szamotuły
piątek, 12 lipca, 2024
Reklama

Będą dwie nowe jadłodzielnie w gminie Szamotuły

Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach pozyskał dofinansowanie na uruchomienie dwóch kolejnych jadłodzielni w gminie Szamotuły.

W czwartek 7 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie umów w ramach realizacji projektów 2 edycji programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podpisał umowy  z włodarzami Gmin, które uzyskały dofinansowanie na realizację zadań w ramach konkursu. Samorządowy program ma na celu wsparcie inicjatyw mieszkańców województwa wielkopolskiego na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce oraz wzrostu świadomości konsumentów na temat racjonalnego robienia zakupów. 

– Problem marnotrawienia żywności to jedna z ważniejszych kwestii jaką konsumenci  swoimi świadomymi wyborami oraz zachowaniami mogą w krótkim czasie zmienić dla dobra całego społeczeństwa i gospodarki. 2 edycja Samorządowego programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” umożliwia stworzenie kolejnych miejsc wymiany żywności dla lokalnych społeczności. Samorządy lokalne realizując projekty w ramach programu robią pierwszy krok do wzrostu świadomości mieszkańców, racjonalnego kupowania oraz ograniczenia marnowania nadwyżek żywności będących w gospodarstwach domowych. Dzięki tworzeniu Jadłodzielni zbudowana zostaje infrastruktura umożliwiające wymianę produktów spożywczych pomiędzy mieszkańcami. W ramach programu w 2022 roku powstanie 14 nowych Jadłodzielni w Wielkopolsce – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski 

- Reklama -

W ramach konkursu zgłoszonych zostało 15 projektów. Po dokonaniu oceny formalno-merytorycznej zgłoszeń dofinansowanie uzyskało 14 projektów m.in.: z Wągrowca, Kępna, Dopiewa, Obornik, Rawicza, Słupcy, Rogoźna, Zdun oraz po dwa z Swarzędza Szamotuł i Leszna. Łącznie z budżetu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektów przekazano 291 tys. zł. Samorządy lokalne angażując się w realizację projektów ograniczających marnowanie żywności są pierwszym ogniwem w łańcuchu odwrócenia występowania tego niechcianego zjawiska już wśród małych społeczności oraz edukacji najmłodszych.  Inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego dociera do coraz większej liczby mieszkańców. W ramach obu edycji programu w terenie naszego województwa będzie funkcjonowało już 20 jadłodzielni.

Kolejne jadłodzielnie w gminie Szamotuły

Pod koniec grudnia 2021 roku uruchomiono pierwszą jadłodzielnie w Szamotułach. Obiekt zlokalizowano przed budynkiem Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Integracja i Rehabilitacja” (za parkingiem Apteki przy Kościele).

Dzisiaj gmina Szamotuły otrzymała dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł. na budowę podobnych obiektów w Otorowie i Pamiątkowie. Pierwszy z nich stanie przy świetlicy w Pamiątkowie, a „opiekę” nad nią zadeklarowało pamiątkowskie sołectwo, druga przy Szkole Podstawowej w Otorowie. Tutaj odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie punktu przyjmie społeczność szkolna – informuje dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach Iwona Lembicz-Kwatera. Jadłodzielnie mają powstać do końca listopada tego roku.

ŹródłoFot. UMWW

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe