- Reklama -
23.9 C
Szamotuły
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Reklama

Amerykańscy Mormoni tańczą szamotulskiego przodka

Z kolejnego zagranicznego tournee powrócił 17 lipca Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” działający przy Szamotulskim Ośrodku Kultury. Tym razem ich celem była stolica kultury Mormonów, miasto Rexburg w stanie Idaho w USA.

Podróż zespół rozpoczął od wizyty w Nowym Jorku, gdzie przez 3 dni tancerze mogli zwiedzać i podziwiać uroki miasta, które nigdy nie śpi.

- Reklama -

– Po przybyciu do Rexburga zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w mormońskiej mszy w trakcie której poznaliśmy namiastkę mormońskiej religii i zwyczajów – wspominają członkowie zespołu. 

Po południu uczestniczyliśmy w paradzie ulicami Rexburga oraz w ceremonii otwarcia festiwalu. Już wtedy mieliśmy okazję po raz pierwszy zaskoczyć organizatorów naszym programem, a dokładnie mówiąc przygotowaną przez nas piosenką amerykańską ,,America”, znaną w całym stanie, a którą odśpiewaliśmy wspólnie z licznie zgromadzonymi mieszkańcami miasta.

Wtorek 10 lipca był dniem wspierania przez członków zespołu akcji charytatywnej na rzecz dzieci chorych na raka z miejscowego szpitala. Szamotulanie malowali koszulki, torby oraz przygotowywali  kolorowe kocyki dla najmłodszych dzieci. Wieczorem zespół wspólnie z wszystkimi uczestnikami festiwalu oraz rodzinami, u których członkowie zespołów nocowali, wziął udział we wspólnej imprezie integracyjnej.

Środa zgodnie z programem zaczęła się od lekcji z dziećmi w miejscowej szkole. – W trakcie kilku lekcji z dzieciakami opowiedzieliśmy im o Polsce gdzie leży nasze miasto i z czego słynie nasz region. Nauczyliśmy dzieci kilku zabaw i oczywiście kilku szamotulskich tańców z wiwatem, gołąbkiem i przodkiem – mówią tancerze.  Wszystkie lekcje zakończyliśmy wspaniałymi występami z dziećmi, poznając także folklor pozostałych zespołów uczestniczących w festiwalu.

W czwartek zespół spędził w Pocatello, gdzie przed południem uczył tamtejsze dzieci tańców szamotulskich oraz polskich zabaw.

Wieczorem odbył się pierwszy galowy koncert, na którym zaprezentowaliśmy tańce z regionu szamotulskiego i rzeszowskiego.

Piątek był dniem dla rodzin. Każdy z nas spędził go w inny sposób. Część pojechała do Idaho Falls, część zobaczyć wodospad Masa Falls, a niektórzy spędzili ten dzień nad jeziorem w Rigby – relacjonują ambasadorzy naszej kultury ludowej.

Wieczorem wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu zaprezentowały się rexburskiej publiczności.

Sobota to czas pożegnań z organizatorami festiwalu i podziękowań. Od rana zespół spotkał się w Porter Parku, gdzie wymienił się prezentami z władzami miasta i innymi zespołami.

Nauczyliśmy nasze rodziny szamotulskiego wiwata i przodka.

Wieczorem odbyła się gala zamknięcia. Łez i pożegnań nie było końca.

Nasz ostatni dzień na wyjeździe spędziliśmy w Yellowstone National Park, gdzie wraz z zespołem z Izraela podziwialiśmy cuda natury.

Zadowoleni, w poniedziałek wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu – podsumowują członkowie i kierownictwo zespołu – Na mapie świata zaznaczyliśmy kolejne miejsce, gdzie nie tylko znany jest szamotulski przodek i wiwat, ale także tańczony przez amerykańskich mormonów.

Wyjazd został sfinansowany z pieniędzy uczestników wyjazdu, Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Miasta i Gminy Szamotuły oraz Powiatu Szamotulskiego. 

SzOK

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe