- Reklama -
6.7 C
Szamotuły
piątek, 23 lutego, 2024

Amazon zmodernizował Kindloteki w szkołach w Szamotułach, Pamiątkowie i Kaźmierzu

– To kolejny rok, w którym Amazon aktywnie wspierał rozwój dzieci i młodzieży, łącząc edukację z technologią. Filarem tych działań była modernizacja i doposażenie 37 Kindlotek w całej Polsce – 15 z nich znajduje się w województwie wielkopolskim. Są to miejsca zapewniające uczniom dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych oraz zajęć dydaktycznych wspomagających rozwój kompetencji STEM. Ponadto Amazon uruchomił pilotażową Kindlotekę w poznańskim Przedszkolu nr 15 „Calineczka”.

Wspieranie nauki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży to kluczowy aspekt zaangażowania społecznego Amazon w naszym kraju. Jednym z najważniejszych projektów są Kindloteki, czyli miejsca, w których najmłodsi mogą korzystać z książek i pomocy naukowych w towarzystwie nowych technologii, w tym m.in. czytników Kindle, tabletów i robotów. Placówki są uruchamiane od 2019 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 37 Kindlotek przeszło modernizację i zostało doposażonych w nowoczesny sprzęt. Aż 15 z nich znajduje się w województwie wielkopolskim w następujących placówkach:

- Reklama -
 • Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu,
 • Przedszkole nr 15 „Calineczka” w Poznaniu,
 • Zespół Szkół Specjalnych im. J. Brzechwy w Szamotułach,
 • Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Przeźmierowie,
 • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pamiątkowie,
 • Szkoła Podstawowa im. M. Dąbrowskiej w Kaźmierzu,
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym,
 • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lusówku,
 • Szkoła Podstawowa nr 34 w Poznaniu,
 • Szkoła Podstawowa nr 74 im. M. Kopernika w Poznaniu,
 • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Baranowie,
 • Szkoła Podstawowa im. gen. J. Dowbora Muśnickiego w Lusowie,
 • Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego w Miedzychodzie,
 • Zespół Szkół Technicznych w Międzychodzie.

Obecnie w Polsce działa 79 Kindlotek STEM – głównie w szkołach, domach kultury i bibliotekach publicznych. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogły rozwijać kompetencje przyszłości w standardzie STEM, który łączy w sobie elementy nauki, techniki, inżynierii i matematyki.

– Kindloteki to nasz sztandarowy projekt, który nieustannie unowocześniamy. Chcemy, aby te wyjątkowe przestrzenie dostarczały dzieciom i młodzieży jak najlepsze możliwości nauki. W minionym roku do 37 Kindlotek w całej Polsce łącznie trafiło ponad 250 sztuk nowoczesnego sprzętu, w tym robotów, telewizorów czy mat edukacyjnych, które pomogą uczniom w nauce – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kindloteka dla najmłodszych

Warto podkreślić, że to właśnie w województwie wielkopolskim Amazon uruchomił pilotażową Kindlotekę przeznaczoną dla przedszkolaków. Wspólnie z partnerami Fundacją Trefl, Wydawnictwem Edukacyjnym Podręcznikarnia oraz stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog firma otworzyła Kindlotekę w Przedszkolu nr 15 „Calineczka” w Poznaniu. Dzięki temu dzieci uczęszczające do placówki mogą odkrywać tajniki nauki i technologii w ramach specjalnego programu dydaktycznego STEM, który jest dostosowany do ich wieku.

–  Otwarcie pierwszej Kindloteki w przedszkolu to znaczący krok w rozwój naszego projektu. Wyjście z inicjatywą do dzieci w tak młodym wieku stanowiło nowe doświadczenie zarówno dla nas, jak i dla nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim dla najmłodszych. Cieszymy się, że mogliśmy tego dokonać – zdobyta w pilotażu wiedza pozwoli nam na stworzenie kolejnych placówek przedszkolnych w przyszłości – komentuje Barbara Krystosiak.

Pierwsze spotkanie koordynatorów i koordynatorek Kindlotek

Rozwój Kindlotek nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie koordynatorzy i koordynatorki, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę z obszaru STEM. Dlatego też w listopadzie 2023 roku Amazon zorganizował „Kindlotekowisko” – pierwszy w historii zlot koordynatorów i koordynatorek programu w Polsce. Ponad 60 osób wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, a także wymieniło się własnymi doświadczeniami.

Akcja integracja

Kolejną ważną inicjatywą Amazon, która została zrealizowana w 2023 r. razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, jest druga edycja programu „Zdolni Odkrywcy”. Głównym celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji przyszłości oraz integracja dzieci z Polski i Ukrainy. W ramach projektu zorganizowane zostały specjalne webinary, które wykorzystując metodę STEM zachęcają do integracji i współpracy pomiędzy dziećmi. W programie przygotowano także osobne spotkania online dla nauczycieli. W ich ramach polscy pedagodzy przeszli kurs kultury i języka ukraińskiego, natomiast ukraińscy dydaktycy uczestniczyli w spotkaniach poświęconych edukacji STEM, cyfrowej i medialnej. Dzięki webinarom prowadzonym po ukraińsku nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak metoda STEM może pomóc w codziennej pracy z uczniami.

–  Za nami bardzo aktywny rok pełen licznych przedsięwzięć, cennych doświadczeń oraz integracji. W Amazon wierzmy, że inwestowanie w edukację dzieci to nie tylko nasz obowiązek społeczny, ale także klucz do budowania lepszej przyszłości. Dlatego z dumą będziemy kontynuować nasze inicjatywy wspierające rozwój edukacyjnypodsumowuje Barbara Krystosiak.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe