- Reklama -
23 C
Szamotuły
czwartek, 18 lipca, 2024
Reklama

6 lat temu otwarto najwyższy w Polsce magazyn wysokiego składowania

W 2023 roku minęło 6 lat od powstania najwyższego w Polsce magazynu wysokiego składowania. W porównaniu z tradycyjnymi magazynami, inwestycja jest bardziej ekologiczna, bezpieczniejsza i wymaga mniejszego nakładu pracy, a klienci szybciej otrzymują swoje zamówienia. Wszystko to przy wsparciu sztucznej inteligencji, która zapewnia pełną automatyzację.

Magazyn to konstrukcja o wysokości ponad 46 metrów. Można go przyrównać do budynku mieszkalnego o 15 piętrach. Na 6,5 tys. metrów kwadratowych znajduje się 26 tys. miejsc paletowych, które mogą pomieścić jednocześnie nawet 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD.  

Tego rodzaju magazyny są stosowane w Europie od dawna, ale w polskiej branży AGD nikt wcześniej nie zastosował tak innowacyjnych rozwiązań na tak ogromną skalę. Do tej pory nikomu jeszcze nie udało się powtórzyć tego sukcesu. 

- Reklama -

Ogromną zmianą jest sposób ułożenia towarów. Producenci AGD składują towar w blokach, a wózki mogą pobierać kilka produktów jednocześnie. Zazwyczaj hale magazynowe nie mogą być zbyt wysokie, ze względu wytrzymałość opakowań. Sprzęt ułożony jeden na drugim, bez dodatkowego zabezpieczenia, mógłby ulec zniszczeniu. Amica zdecydowała o wprowadzeniu zupełnie nowego rozwiązania. 

– Magazyn Amica wyróżnia się na rynku, mimo iż powstał w 2017 roku nadal jest niezwykle nowoczesny. Przed podjęciem decyzji o jego budowie, w branży praktycznie nie było porównywalnych magazynów automatycznych, co sprawiło, że nasze rozwiązanie było innowacyjne i wymagało zdefiniowania niemal wszystkich procesów od początku do końca. Zaczynając od układnic wyposażonych w kamery zapobiegające uszkodzeniu regałów i towarów, poprzez system MCC, który zarządza pracą układnic, transporterów, wydawaniem i przyjmowaniem towarów, aż po zarządzanie inwentaryzacją ciągłą – tłumaczy Robert Stobiński – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w Grupie Amica. 

Magazyn we Wronkach składa się z pięciu układnic, o długości prawie 47 metrów, ustawiających towary w odpowiednich miejscach. To one są najważniejszym elementem magazynu, bo na nich odbywa się rozwożenie i dostarczanie palet z towarem z prędkością 180 metrów na minutę w poziomie i 80 metrów na minutę w pionie.   

Pełna automatyzacja 

Przepustowość magazynu wysokościowego umożliwia wydanie ponad 180 palet w ciągu godziny i przyjęcie ok. 120. W pełni zautomatyzowany samozarządzający się system sterowania pozwala układać około 1,6 tys. artykułów na godzinę. Rocznie, daje to możliwość przyjęcia nawet 280 tys. palet! To miliony produktów, które trafiają na kilkadziesiąt rynków na całym świecie.

Cały magazyn wysokościowy jest obsługiwany tylko przez jedną osobę. Magazyn działa praktycznie bez przerwy, na czym skorzystali również klienci, bo dostawa skróciła się przynajmniej o dobę, a często nawet o 48 godzin.   

Bezpieczeństwo i ekologia 

Użycie maszyn powoduje także, że większość prac odbywa się bez fizycznego udziału ludzi, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Według założeń, innowacyjny magazyn wysokościowy miał być przede wszystkim bezpieczny.  

Grunt został więc wzmocniony przez 20 km betonowych pali. Niektóre z nich sięgają aż 18 metrów w głąb ziemi. Użyto też wysokiej jakości materiałów. Dzięki tym zabiegom magazyn jest odporny na wiatry o prędkościach do 150 km/h. Nigdy jeszcze w historii nie odnotowano tak silnych podmuchów wiatru w tej okolicy. Magazyn ma też swoje alternatywne źródło energii, a dla bezpieczeństwa zamontowano 26 tys. tryskaczy zabezpieczających przed pożarem. W razie jakiejkolwiek awarii, na miejscu obecny jest także zespół specjalistów z uprawnieniami alpinistycznymi, którzy mogą dokonywać potrzebnych napraw na dużych wysokościach.

Projekt tak ogromnej inwestycji uwzględniał również komfort mieszkańców. Instalacja Grupy Amica nie generuje hałasu i żadnego rodzaju zanieczyszczeń. Jeszcze przed uruchomieniem nowego magazynu firma wprowadziła awizowanie transportów, żeby nie intensyfikować ruchu ciężarowego. Uruchomiono internetowy system awizacji samochodów. Przynajmniej dwanaście godzin przed załadunkiem system sam, automatycznie zaczyna zwozić z magazynu wysokiego składowania palety z produktami, które zamówiono. W ten sposób udało się także zredukować dużą część śladu węglowego, eliminując przewóz do magazynu zewnętrznego, co uchroniło okolicznych mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza i utrudnieniami na drodze.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe