- Reklama -
0.7 C
Szamotuły
niedziela, 24 listopada, 2024
Reklama

Światowy tydzień karmienia piersią na Oddziale Położniczym SP ZOZ w Szamotułach

Kilka dni temu zakończyły się obchody Międzynarodowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. Z tej okazji na Oddziale Położniczym SP ZOZ w Szamotułach zaprezentowano wystawę, której celem jest promowanie karmienia piersią, jako najlepszego pokarmu dla noworodków i niemowląt. Zapewnia on im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

- Reklama -

Aby zwiększyć świadomość mam dotyczącą wagi naturalnego karmienia niemowląt na Oddziale Położniczym szamotulskiego szpitala powstała wyjątkowa wystawa. Wykonano ją we współpracy i zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach oraz Starostwa Powiatowego w Szamotułach. Kandydatki na mamy mogą zapoznać się z właściwościami naturalnego pokarmu i tym, jaki ma on wpływ na zdrowie noworodków i niemowląt.

„Wysoka zachorowalność noworodków i niemowląt na choroby metaboliczne, w tym m.in.: otyłość, cukrzycę oraz alergie i choroby górnych dróg oddechowych w Polsce może być zredukowana właśnie poprzez naturalny pokarm podawany zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. – mówi  pielęgniarka Agnieszka Kamińska – Nowak z szamotulskiego Centrum Położniczego . Zadaniem tej wystawy jest budowanie świadomości w tym zakresie i edukacja – dodaje.

 W ślad za Ministerstwem Zdrowia można wyszczególnić zalety naturalnego pokarmu dla noworodków i niemowląt. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko m.in.:

  • rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4%),
  • wystąpienia cukrzycy o około 1/3,
  • infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i moczowego, a także zapalenia ucha i innych ogólnych zakażeń,
  • wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • rozwoju posocznicy (SEPSA) u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie,
  • rozwoju niektórych nowotworów;
  • nagłej śmierci łóżeczkowej;
  • hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu.

Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.

Zalety karmienia piersią dla matki

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:

  • zachorowania kobiety na raka sutka oraz raka jajników,
  • rozwoju osteoporozy w starszym wieku,
  • krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

SP ZOZ

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe