- Reklama -
6.9 C
Szamotuły
niedziela, 24 listopada, 2024
Reklama

Czym jest depresja poporodowa? Wywiad z psycholog Romaną Niegolewską ze szpitala w Szamotułach

Narodziny dziecka to najczęściej radosne wydarzenie. Nadmiar emocji i natłok nowych, związanych z wychowaniem dziecka obowiązków, może jednak przytłoczyć młodych rodziców. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka nawet co piątą kobietę. Czym jest ten stan i jakie są jego objawy? W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, to zagadnienie przybliża psycholog Romana Niegolewska ze Szpitala w Szamotułach.

Czym dokładnie jest depresja poporodowa?

- Reklama -

Mianem depresji poporodowej określa się zespół objawów, które pojawiają się zwykle w czasie pierwszego miesiąca po porodzie. Do najczęstszych symptomów depresji należą obniżenie nastroju, odczuwanie smutku i przygnębienia, apatia, nadmierna płaczliwość, poczucie bezsilności i beznadziei, brak apetytu, drażliwość, problemy ze snem, niepokój i lęk o rozwój i zdrowie dziecka, niemożność przeżywania radości, poczucie zmęczenia i wyczerpania, spadek energii, brak zainteresowania dzieckiem, poczucie winy związane z przeświadczeniem o nieradzeniu sobie w roli matki. Bardzo groźnym objawem wymagającym pilnej konsultacji psychiatrycznej są pojawiające się myśli samobójcze lub myśli o zrobieniu krzywdy dziecku. Na tak trudny dla kobiety stan może wpłynąć wiele czynników wśród których znajdują się zmiany hormonalne w ciele matki, które zachodzą po porodzie, trudności z adaptacją do nowej roli społecznej lub niedawne doświadczenia stresujących wydarzeń w życiu. Szacuje się, że na depresję poporodową cierpi do 22% kobiet, ale rzeczywista liczba może być znacznie wyższa od oficjalnych danych. Jest to spowodowane trudnościami w jej wykrywaniu i faktem, że może ona pojawić się nawet rok po porodzie. Depresja, to choroba, która dotyka nie tylko kobiety. Pojawia się też u jednego na dziesięciu ojców.

Jak można jej zaradzić?

Bardzo ważna jest bliskość, opieka i wyrozumiałość partnera lub innych członków rodziny. Kiedy pojawią się niepokojące symptomy, należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą. Pomoc można uzyskać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, gdzie wizyty zarówno u psychologa jaki psychiatry są refundowane przez NFZ. Nie można zapominać, że depresja poporodowa to choroba, której objawy mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne dla życia matki i dziecka.

Co jest największą przeszkodą w leczeniu depresji poporodowej?

Wykrywalność. Dlatego tak ważna jest edukacja młodych rodziców. Często zdarza się, że kobieta nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, iż jej stan psychiczny odbiega od normy, bądź obawia się piętna “złej matki” i nie mówi o tym, co przeżywa. Nie pomaga też rodzina, która często bagatelizuje problem. Trzeba odpowiednio przygotować przyszłe mamy i ich otoczenie, uświadomić im czym jest depresja poporodowa, jakie są jej objawy i gdzie szukać pomocy.

Więcej informacji o depresji poporodowej można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji

ŹródłoSP ZOZ

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe