- Reklama -
0.9 C
Szamotuły
piątek, 9 grudnia, 2022

Rozpoczyna się „odmrażanie” oddziałów covidowych. Zmiany również w szamotulskim szpitalu

Kolejne oddziały w Wielkopolsce przestają być covidowymi i mogą przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami

  • Do pracy sprzed pandemii przywracane są kolejne oddziały wielkopolskich szpitali.
  • Po rekomendacjach wielkopolskiego oddziału NFZ, wojewoda wielkopolski wydaje decyzje o „odmrażaniu” łóżek covidowych. Od początku stycznia dotyczyły one 367 łóżek.
  • Kolejne decyzje dotyczą przywrócenia w tym tygodniu 68 łóżek covidowych dla pacjentów wymagających leczenia szpitalnego z powodu innych chorób.

„Odmrażanie” oddziałów covidowych oznacza poprawę dostępności do leczenia dla pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji z powodów innych schorzeń niż COVID-19. To także możliwość powrotu do standardowej pracy dla personelu medycznego zmęczonego walką z pandemią.

Od początku pandemii uważnie obserwujemy i monitorujemy oddziały covidowe i podejmujemy decyzje dostosowane do potrzeb wszystkich pacjentów, nie tylko leczonych z powodu COVID-19 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Widzimy różnice w przebiegu piątej fali i poprzednich. Obecnie do szpitali trafia relatywnie mniej pacjentów w stosunku do liczby zakażonych, ale też są to przede wszystkim chorzy na inne choroby, u których COVID-19 dodatkowo obniżył odporność. Widzimy również, że więcej dzieci wymaga leczenia szpitalnego.  Liczba hospitalizowanych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 pozwala nam rekomendować kolejne odmrożenia, dzięki temu, personel medyczny może zająć się innymi chorymi.

- Reklama -

W styczniu, gdy kończyła się czwarta fala pandemii,  w Wielkopolsce zostało „odmrożonych” 367 łóżek covidowych, a od początku tego miesiąca do 14 lutego zostały wydane decyzje o kolejnych 68 łóżkach. W tym tygodniu do pracy sprzed pandemii wrócił oddział leczenia oparzeń w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, zmniejszona została także liczba łóżek covidowych dla dzieci w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera UMP. Kolejne oddziały zaangażowane do tej pory w walkę z COVID-19 zaczynają przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży, a od środy oddział internistyczny w Szpitalu w Szamotułach.

W ostatnim okresie obserwujemy tendencję spadkową w kontekście liczby zakażeń wirusem Sars-Cov-2, również na terenie Wielkopolski – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – Raportowane na bieżąco ilości hospitalizacji pozwalają na wyciągnięcie optymistycznych wniosków, co do dalszego przebiegu 5 fali. Będąc w stałej komunikacji z dyrekcją wielkopolskiego oddziału NFZ wydałem decyzje o zmniejszeniu bazy łózek covidowych w regionie. Wiem, jak istotną rolę w leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami pełnią wszystkie placówki medyczne województwa, dlatego jestem pewien, że polecenie powrotu oddziałów w Szamotułach czy Pile do udzielania standardowych świadczeń medycznych, na pewno przyniesie korzyści lokalnym społecznościom.

Przywracanie działalności oddziałów sprzed pandemii dotyczy przede wszystkim Wielkopolski północnej oraz Poznania i okolic. Na tych obszarach sytuacja pandemiczna jest o wiele bardziej ustabilizowana niż na południu i wschodzie Wielkopolski, gdzie ciągle jeszcze liczba zachorowań, a także hospitalizacji z powodu COVID-19, utrzymuje się na wyższym poziomie.

Należy pamiętać, że do nas piąta fala dotarła później, dlatego na większe odmrożenie będziemy musieli poczekać dłużej – mówi Agnieszka Pachciarz. – Na szczęście, dzięki partnerskiej współpracy z dyrekcjami szpitali, od początku pandemii zapewniamy bezpieczeństwo wielkopolskim pacjentom.

Aktualizacja: nowe informacje https://eszamotuly.pl/szamotuly-od-jutra-dzialalnosc-wznawiaja-trzy-odzialy-szpitalne-w-poniedzialek-rusza-blok-operacyjny-i-chirurgia/

ŹródłoWOW NFZ

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe