- Reklama -
16.4 C
Szamotuły
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Reklama

37-latek musiał opuścić mieszkanie. Jest podejrzany o znęcanie się nad rodziną

Policjanci z terenu powiatu szamotulskiego, chroniąc osoby doznające przemocy domowej, zastosowali wobec agresora nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, a także zakaz zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

W niedzielę 14 stycznia w godzinach wieczornych, policjanci interweniowali w jednym z domów na terenie powiatu szamotulskiego w związku z awanturą domową, którą wszczął nietrzeźwy 37– latek.

Gdy policjanci przyjechali na miejsce, mężczyzna zachowywał się agresywnie wobec żony. Z ustaleń wynikało, iż był również agresywny wobec nastoletniej pasierbicy, a przemoc zarówno fizyczna jak i psychiczna trwa już od jakiegoś czasu.

- Reklama -

Policjanci sporządzili dokumentację, na podstawie której w rodzinie wszczęta została procedura „Niebieskie Karty”. Na podstawie zebranych przez policjantów materiałów dowodowych, funkcjonariusze stwierdzili, iż może istnieć zagrożenie dla życia lub zdrowia osób dotkniętych przemocą domową, dlatego aby zapewnić im bezpieczeństwo, w pierwszej kolejności 37-latek został zatrzymany.

Następnie funkcjonariusze podjęli decyzję o wydaniu nakazu natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania i zakazu zbliżania się do miejsca zamieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz zakazu kontaktowania się z nimi przez 37-latka.

Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, osoba stosująca przemoc domową, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu i zakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. W przypadku gdy wydany jest również zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi (jak podczas ostatniej interwencji), nie może też zbliżać się ani kontaktować się z osobami doznającymi przemocy. Policyjny nakaz obowiązuje przez 14 dni i na wniosek pokrzywdzonej może być przedłużony przez sąd. W przypadku jego złamania, sprawca będzie odpowiadał za wykroczenie, przed sądem. Kodeks wykroczeń przewiduje wówczas karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, a wobec sprawcy tego wykroczenia stosowany jest tryb przyspieszony.

W sprawie znęcania się nad kobietą i jej córką, policjanci prowadzą dochodzenie.

Przypominamy, iż zgodnie z art. 207 § 1KK „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe