- Reklama -
-4.5 C
Szamotuły
niedziela, 5 lutego, 2023

„Życiem nie ryzykuj, odblaskiem uwagę przykuj”

Mając na uwadze zaistniałe w tym roku na terenie powiatu szamotulskiego wypadki z udziałem pieszych, policjanci postanowili przeprowadzić działania profilaktyczne mające ma celu zapobieżenie występowaniu podobnych zdarzeń w przyszłości. W tym celu, w miniony weekend, podczas akcji, funkcjonariusze rozdali ponad dwieście odblaskowych kamizelek oraz około 500 odblasków.

Nikt z nas nie przepada za statystykami, ale są takie statystyki, które są bardzo istotne, bo dotyczą ludzkiego życia. Dlatego przypominamy, że od początku tego roku, na terenie naszego powiatu, w wyniku wypadków drogowych zmarło w sumie 7 osób. 5 z tych osób to piesi. Większość wypadków z udziałem pieszych na terenie powiatu szamotulskiego miała wspólną cechę. Piesi nie mieli odblasków. To mogło sprawić, że nie byli widoczni dla kierowców.

Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach postanowiła przeprowadzić działania profilaktyczne pod hasłem : „Życiem nie ryzykuj, odblaskiem uwagę przykuj”. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i wyposażenie ich w elementy odblaskowe. Z uwagi na miejsca, w których doszło do najtragiczniejszych wypadków, profilaktyka została skoncentrowana głównie w rejonie gmin położonych przy trasie K 92 (co nie oznacza, iż w razie potrzeby działania nie mogą zostać przeprowadzone również w innych miejscach naszego powiatu).

- Reklama -

Większość tych tragicznych wypadków miała miejsce w gminach położonych przy trasie K92 (dwa wypadki z udziałem pieszych zaistniały w Pniewach, jeden w Bytyniu, jeden w Dusznikach). Właśnie dlatego, do współpracy zaprosiliśmy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Urząd Gminy Duszniki, Urząd Gminy Kaźmierz, Urząd Gminy Pniewy oraz Starostwo Powiatowe w Szamotułach, dzięki którym udało się pozyskać odblaski, które są rozdawane mieszkańcom w trakcie organizowanych akcji.

W miniony weekend, podczas akcji, funkcjonariusze rozdali ponad dwieście odblaskowych kamizelek oraz około 500 odblasków. Policjanci spotkali się z mieszkańcami powiatu podczas festynów zorganizowanych w Bytyniu, w Radzynach oraz w Dusznikach. W Bytyniu oraz w Dusznikach, w akcję rozdawania kamizelek odblaskowych włączyli się również miejscowi wójtowie.

Kamizelki oraz odblaski były rozdawane za darmo, jednak osoby, które chciały je dostać musiały włożyć w to odrobinę wysiłku. Policjanci przygotowali dla nich pytania i konkurencje dotyczące bezpieczeństwa na drodze oraz bezpieczeństwa podczas wakacji. Na pytania chętnie odpowiadali wszyscy uczestnicy festynów- zarówno ci najmłodsi, jak i ci dorośli. Konkursy przygotowane przez Policję były więc chwilą do zastanowienia się nad właściwymi zachowanymi oraz nad bezpieczeństwem dorosłych i dzieci.

Mamy nadzieję, że osoby, które zostały wyposażone w elementy odblaskowe będą z nich korzystały w sposób, który poprawi ich bezpieczeństwo.

[Best_Wordpress_Gallery id=”573″ gal_title=”Odblaski policja”]

KPP w Szamotułach (mł. asp. Sandra Chuda)

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe