- Reklama -
23 C
Szamotuły
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Reklama

Zatrzymano podejrzanych o oszustwa „na policjanta”

Kryminalni z Szamotuł, pracując nad sprawą oszustwa „na policjanta”, do którego w maju doszło w Szamotułach, ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn. Z policyjnych ustaleń wynikało, iż podejrzanie działali na terenie powiatu szamotulskiego, nowotomyskiego, gnieźnieńskiego, kolskiego, wolsztyńskiego, województwa lubuskiego, województwa kujawsko-pomorskiego oraz województwa dolnośląskiego.

W maju policja informowała o oszustwie dokonanym na szkodę 67-letniej mieszkanki Szamotuł. Do kobiety zadzwoniła wówczas oszustka podająca się za policjantkę i poinformowała pokrzywdzoną, że jej syn potrącił osobę na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca wypadku. Aby syn odpowiadał za przestępstwo „z wolnej stopy”, pokrzywdzona przekazała oszustom 96 tysięcy złotych. O tym, że padła ofiarą oszustów, szamotulanka  zorientowała się dopiero po kilku godzinach, po kontakcie telefonicznym z synem.

Sprawą zajęli się szamotulscy kryminalni, którzy na podstawie pracy operacyjnej natrafili na trop podejrzanego o udział w przestępstwie. Był to mieszkaniec Poznania. Szeroko zakrojone działania oraz żmudna praca funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania dwóch obywateli Ukrainy w wieku 34 oraz 35 lat. Podejrzani wpadli w ręce policjantów w dniu 14 czerwca br. bezpośrednio po tym, jak oszukali kolejnych pokrzywdzonych- mieszkańców powiatu konińskiego. Małżeństwo oraz ich córka, dali się nabrać na podobną historię do tej, którą usłyszała mieszkanka Szamotuł. Pokrzywdzeni przekazali oszustom 70 tysięcy złotych.

- Reklama -

Oszuści zostali zatrzymani przez szamotulskich operacyjnych na drodze w miejscowości Paczkowo (powiat poznański). Podczas przeszukania samochodu, którym jechali podejrzani, policjanci znaleźli i zabezpieczyli wyłudzone 70 tysięcy złotych. Dzięki pracy śledczych, pieniądze wróciły do pokrzywdzonych.

Dalsza praca funkcjonariuszy nad sprawą, doprowadziła do ustalenia, że oprócz przestępstwa, do którego doszło w maju w Szamotułach, podejrzani uczestniczyli również w innych oszustwach, do których doszło na terenie powiatu nowotomyskiego, powiatu gnieźnieńskiego, powiatu kolskiego, powiatu wolsztyńskiego, województwa lubuskiego, województwa kujawsko-pomorskiego oraz województwa dolnośląskiego.

W efekcie 34-latek usłyszał 8 zarzutów za oszustwa i 3 zarzuty za usiłowania dokonania oszustwa. Drugi z mężczyzn usłyszał w sumie 6 zarzutów. Łącznie poszkodowani przekazali oszustom 368 tysięcy złotych i 3 tysiące euro.

Na wniosek śledczych, decyzją sądu, podejrzani o oszustwa trafili na trzy miesiące do aresztu. Grozić im może do 8 lat więzienia.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe