- Reklama -
-9.9 C
Szamotuły
piątek, 1 grudnia, 2023

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Prezydent podpisał ustawę

To już pewne – od 1 stycznia będą wyższe mandaty za łamanie przepisów ruchu drogowego.

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zaostrza kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowelizacja m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. złotych, a także zwiększa wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Celem ustawy jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępstwami i wykroczeniami drogowymi oraz wsparcie osób najbliższych ofiar wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

- Reklama -

Najważniejsze zmiany

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie zagrożone grzywną nie niższą niż 2500 zł. Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.  Do 30 tys. złotych kary otrzyma również osoba, która nie wskaże, kto kierował jej pojazdem w określonym miejscu i czasie.

Grzywna nie mniejsza niż 3 tys. złotych będzie groziła za za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, ominięcie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych przez sprawcę, który w ciągu dwóch lat przed dniem popełnienia czynu był już prawomocnie skazany za określone wykroczenia. Regulacja ustanawia również minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 800 zł wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h, niezależnie od tego, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Zmiany dotyczą również punktów karnych. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 pkt karnych. Punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Zniesiono również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe