- Reklama -
-5.8 C
Szamotuły
piątek, 1 grudnia, 2023

Wronki. Szkoła na Leśnej wyróżniona w konkursie o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku”

W piątek, 21 października w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Podczas gali 13 placówek edukacyjnych i 13 nauczycieli z Wielkopolski zostało nagrodzonych i wyróżnionych w ramach konkursów o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku” oraz „Wielkopolski Nauczyciel Roku”. Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu i II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie – to placówki edukacyjne, które zwyciężyły w konkursie o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku”. Wśród nauczycieli najlepsze okazały się Justyna Rudomina z Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie oraz Ewa Ratajczyk z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych – Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

Wyróżnienie zdobyła jedna szkoła z powiatu szamotulskiego – Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. „Szkoła na Leśnej” uplasowała się na 9 miejscu w konkursie o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku” i otrzymała nagrodę w wysokości 7500 złotych.

- Reklama -

W konkursach przyznano łącznie 26 nagród i wyróżnień. Laureatom wręczyli je Marszałek Marek Woźniak, Małgorzata Waszak-Klepka, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa.

Przypomnijmy, że w tej edycji wpłynęło łącznie 158 wniosków, z czego 84 wnioski w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku i 74 wnioski w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku.

– Chcemy podziękować za tę niezwykłą pracę, zarówno organizatorom, dyrektorom, kadrze zarządzającej szkołami, jak i nauczycielom, którzy zmagają się z tym, jak uczciwie przekazywać wiedzę o świecie, nie ideologizując przekazu i dając szansę wyboru, a jednocześnie mierząc się z wymaganiami rodziców i emocjami uczniów – powiedział podczas gali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

Marszałek zwrócił uwagę, że obecnie państwo znajduje się w kryzysie. Dotyczy to także oświaty. – Najbardziej niepokoją decyzje o zaprzestaniu pracy przez nauczycieli, kurcząca się kadra, brak dobrych perspektyw dla tego niezwykle trudnego zawodu i wygasaniu powołania. Z pozycji samorządu staramy się w edukację inwestować duże pieniądze. Subwencja oświatowa, która powinna wystarczać na wynagrodzenia i bieżące utrzymanie placówek oświatowych, zaspokaja te potrzeby w nieco ponad 60 procentach – zaznaczył Marszałek.

– Jesteście Państwo przewodnikami dla młodych ludzi, dajecie dobry przykład i życzę, abyście czerpali z tego dla siebie radość i siłę. Niech kontakt z młodzieżą będzie inspiracją i wyznacznikiem celów, by nasza oświata dobrze wpływała na rozwój Wielkopolski – złożyła nauczycielom życzenia Małgorzata Waszak-Klepka, Przewodnicząca Sejmiku.

Paulina Stochniałek przypomniała, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizuje konkursy o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku” oraz „Wielkopolski Nauczyciel Roku” już od sześciu lat.

-Wyłaniamy – wśród przedszkoli i szkół – te, które w sposób szczególny edukują naszą młodzież do tego, by z jednej strony pamiętała o tradycji, historii, swojej tożsamości, a z drugiej strony, by  była gotowa na wyzwania przyszłości. By łączyć to, co przeszłe z tym, co czeka młodych ludzi wtedy, kiedy wyjdą w świat. Nagroda dla Wielkopolskiego Nauczyciela Roku to z kolei wybór tych osób, które swoim entuzjazmem, pasją i chęcią przekazywania wiedzy każdego dnia  dodają młodzieży skrzydeł – tłumaczyła Paulina Stochniałek.

Nauczyciele oraz szkoły, które wyróżniają się innowacyjnością, wysoką jakością nauczania, współpracą ze środowiskiem lokalnym, jak również kształtowaniem wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich, otrzymali nagrody finansowe oraz dyplomy i pamiątkowe statuetki. Zwycięzcy nauczyciele otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł, laureaci – 7,5 tys. zł, a wyróżnieni – 5 tys. zł. Z kolei zwycięskim szkołom przyznano nagrody w wysokości 20 tys. zł, laureaci otrzymają po 10 tys. zł, a wyróżnione placówki po 7,5 tys. zł.

Podczas uroczystości wręczono również cztery Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Marszałek Marek Woźniak wręczył je Urszuli Maćkowiak, Zespołowi Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie, Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie i Ogólnokształcącej Szkole Baletowowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe