- Reklama -
16.1 C
Szamotuły
czwartek, 19 maja, 2022

Wiadomo, jak będzie wyglądał szamotulski Rynek po rewitalizacji

Rewitalizacja Rynku w Szamotułach zbliża się wielkimi krokami. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca października 2022 roku.

Dzisiaj radny Paweł Łączkowski opublikował na facebookowym profilu wizualizacje Rynku po przebudowie. Pod postem pojawiły się w większości negatywne komentarze. Mieszkańcy zwrócili szczególną uwagę na wszechobecną betonozę.

- Reklama -

Przypomnijmy, że przetarg na przebudowę centrum miasta wygrała firma Ciepłownik Ekoinwestycje Sp. z.o.o Sp. k. Spółka wykona zadanie za niespełna 9 mln złotych.

Celem przebudowy jest m.in. usystematyzowanie ruchu w obrębie Rynku, wyznaczenie miejsc do odpoczynku i handlu. Przebudowana zostanie nawierzchnia dziedzińca i drogi dojazdowe. Przejścia dla pieszych zostaną skrócone. W obrębie centrum pojawią się elementy małej architektury: fontanny, donice, pomniki, ławki, wiaty i stojaki rowerowe. Zamontowany zostanie nowy monitoring. Wykonana będzie nowa sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej. Na Rynku pojawi się dwupasmowa jezdnia, ruch nadal będzie odbywał się jednokierunkowo, przewidziano również budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Na kolejnych stronach wizualizacje poszczególnych części Rynku.

- Reklama -
Źródłofot. UMiG
 1. Ta inwestycja jest miastu potrzebna jak w dupie koszula. Co z obwodnicą ? Co z wiaduktem lub przejazdem pod torami na Wojska Polskiego ?
  To są palące problemy i potrzeby tego miasta a nie łechtanie swojego ego przez niektórych radnych i władz miasta. Niedługo miasto na tyle stanie w korkach, że nikt nawet nie pomyśli żeby tracić cenny czas na przejażdżkę wkoło rynku. Obudźcie się wszyscy.

  • ŚMIECHU WARTE JAK ROBILI REMONT SZALET TO WSZYSTKO BYŁO POD DYKTANDO KONSRRWATORA ZABYTKÓW BO TO ZABYTEK A TERAZ RAPTEM CHCĄ ZASYPAC I POSTAWIĆ FONTANNE NA TYM MIEJSCU TO JAK TO ROZUMIEĆ ZABYTEK BYL A JUZ NIE JEST CO TU JEST GRANE

  • Prawda. Niszczą zabytek. Sama jezdnia ma 257 lat, a może nawet więcej. Mogli by wymienić tylko chodnik i tą Trylinkę.
   A poza tym sam beton. Rondo na dworcowej to mały wypierdek jedyny plus remontu rynku to więcej miejsca dla pieszych.

 2. Dzień dobry,
  Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią.
  Żeby dojechać z Rynku za tory na ul. Chrobrego, czasami potrzeba 20 minut, i to było przed rozpoczęciem prac.
  Przecież w takim czasie, można niemal do Poznania dojechać.
  Rozumiem inwestycje, trzeba rozwijać miasto, ale czy nie wystarczyło wprowadzić pewnych ograniczeń ruchu na Rynku, np. do jednego pasa ruchu, z ograniczeniem prędkości do 10km/h? Z pewnością pojawiłyby się ogródki, może jakaś restauracja…
  Obwodnica i opanowanie przejazdu kolejowego, pozwoliłyby na rozładowanie ruchu.
  Jednak torowisko już zrobione, więc następne pokolenia pewnie ugotowane.
  Chyba, że włodarze miasta chowają jakiegoś asa w rękawie?

  Do tego przydałoby się sporo zieleni…
  Rynek nie ma czym oddychać, nagrzewa się tak, że latem jest kilka stopni więcej niż kilka ulic dalej.
  Ja wiem, że obok jest park, ale to za mało.

  Rozumiem też, że jest jakiś budżet ograniczony, jednak jesteśmy miastem tranzytowym, więc pewnie dałoby się gdzieś zapukać do kiesy państwowej.
  Inne miasta sobie jakoś radzą.

  Na koniec dodam, że bardzo lubię to miasto, ma swoją, ciekawą historię, pod względem i swoje uroki 😊

  Pozdrawiam

 3. Na zdjęciu z tematu straszna betonoza chyba będą mówić o naszej rewitalizacji rynku w telewizji i internetach ostatnio betonoza to nośny temat.

 4. Rynek będzie ładny do pierwszej dużej ulewy!Później betonowa płyta rynku odda wodę mieszkańcom do domów i tyle będzie z rewitalizacji?Faktycznie Szamotuły potrzebują bardziej obwodnicy i wiaduktu a nie ładnego rynku który stanie w korkach i smrodzie spalin!!!

 5. BETONOZA , BETONOZA ….PROJEKTANT CHYBA PRACUJE W WYTWÓRNI BETONU !!! PLAC DEFILAD JAK W KOREI.
  CHOCIAZ LATEM WŁADZE MIASTA MOGA ZORGANIZOWAC KONKURS SMAZENIA JAJECZNICY BEZPOSREDNIO NA BETONIE !!!

 6. Zdecydowanie za mało zieleni, powinny tam powstać ogródki, parkiety, a do tego więcej terenów naturalnych żeby woda mogła retencjonowac, a nie tylko szybko odpływać po betonie. Tam nie będzie życia, bo kto będzie miał ochotę smażyć się na gołej płycie wśród samochodów. Terenu który jest do zagospodarowania jest zdecydowanie więcej niż to co przedstawia propozycja

 7. Kompletny debilizm!!!!!! Obecna zabytkowa kostka jest idealna, chłonie wodę, szerokie ulice, dużo miejsc parkingowych.
  A jakiś debil to zatwierdził, będzie pieprzona betonowa pustynia bez parkingu, a jak wyżej: obwodnica, chore przejazdy, co z nimi ????????????????? Znowu jakaś firma szwagra dała w łapę i to gówno zatwierdzono ???

 8. Witam. Jestem z Czarnkowa. Jeśli Wasz rynek po remoncie ma być kamienną pustynią tak jak u nas ,to będzie tragedia. U nas wycięto wszystkie drzewa, rzekomo chore i umierające kasztany różnych odmian. Zabudowano granitowymi płytami trawniki, tworząc jednoltą płyte, jak na lotnisku. Lateem w słońcu +50 ptactwa brak. Fontanna działa,ale nie każdy chce się moczyć wodą a w cieniu drzew było chłodno i przyjemnie.

 9. Toż to szok! Burmistrz i radni chcieli uszczęśliwić mieszkańców kamienno-betonową patelnią, a ci nie chcą. Jak to?

 10. Mieszkam tu od 5 lat i uważam że rynek w Szamotulach bardzo potrzebuje rewitalizacji aby pobudzić trochę samo miasto do życia. Niestety sam beton w centrum miasta dodatkowo działający na zasadzie ronda raczej nie pomoże. Sam rynek powinien być deptakiem zamkniętym dla ruchu samochodów a na rynku powinno być więcej drzew i zieleni oraz ławek dla ludzi. Myślę że w takim miejscu znaleźliby się chętni na otwarcie kawiarni oraz restauracji i ogródków żeby w końcu można było wyjść gdzieś, zjeść i posiedzieć po pracy ze znajomymi.. Ruch powinien być puszczony obwodnica, na którą od dekad czekają mieszkańcy oraz firmy, które mając infrastrukturę chętniej inwestowałyby w regionie, nie wspomnę już o wiaduktach kolejowych których jak widać nie będzie nigdy w Szamotulach.. Jest to Miasto powiatowe z dużym potencjałem rozwojowym niestety widać obecny jak i poprzedni Wlodarze mają pojęcie o inwestycjach miejskich oraz urbanizacji miasta takie jak dzieci w podstawówce nie ujmując dzieciom.

 11. No fajnie, betonu na max i sikać też wszyscy będziemy na beton? Duże markety są zobowiązane udostępniać klientom WC, a tu tyle spacerowej betonowej przestrzeni i gdzie iść np z małym dzieckiem? A zieleni to tu na lekarstwo – pojedyncze egzemplarze niewiele zmieniające taką betonozę. Szkoda tego pięknego wyłożonego kostką Rynku – tym się mogliśmy szczycić.

 12. No fajnie, betonu na max i sikać też wszyscy będziemy na beton? Duże markety są zobowiązane udostępniać klientom WC, a tu tyle spacerowej betonowej przestrzeni i gdzie iść np z małym dzieckiem? A zieleni to tu na lekarstwo – pojedyncze egzemplarze niewiele zmieniające taką betonozę. Szkoda tego pięknego wyłożonego kostką Rynku – tym się mogliśmy szczycić.

 13. To komentarz o nowym Łazarzu w Poznaniu, ale odnosi się również do projektu Rynku w Szamonix:
  „Przy obecnej suszy i zmianach klimatu, rosnącej temperaturze, nikt nie chce spędzać czasu w zabetonowanych przestrzeniach, a w czasie ulew i nawałnic stanowią one wyspy ciepła, gdzie woda utrzymuje się na powierzchni. – Przy braku zieleni, cienia, chłodu żadna aktywność nie będzie cieszyła się w takich miejscach popularnością. Trzeba ten argument wyrzucić do kosza i przestać go używać”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

13,010FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe