- Reklama -
26 C
Szamotuły
niedziela, 26 maja, 2024
Reklama

W okolicach Kaźmierza i Szamotuł zadomowiły się wilki

Coraz częściej w naszym regionie widywane są wilki.

Do Urzędu Gminy Kaźmierz dotarła informacja o wzmożonej aktywności wilków w gminie Kaźmierz i Szamotuły. Wilki widywane są w obwodzie łowieckim nr 130, który obejmuje miejscowości Kaźmierz, Szamotuły, Radzyny oraz Brodziszewo.

Jak informują myśliwi, zwierzęta najczęściej widywane są w miejscowościach Brodziszewo, Chlewiska, Chrusty i Kąsinowo. Myśliwi zaobserwowali watahy składające się z kilu osobników. Wcześniej obserwacje zwierząt oraz ich śladów bytowania w obwodzie łowieckim nr 130 miały charakter incydentalny – informuje Urząd Gminy Kaźmierz.

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że wilki są zwierzętami płochliwymi, które unikają kontaktu z ludźmi. Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta – informują Lasy Państwowe.

Jeśli jednak z jakichś powodów znajdziemy zbyt blisko wilka, który na dodatek zaczyna zachowywać się niespokojnie, Lasy Państwowe radzą:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Fot. WWF
Fot. WWF
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe