- Reklama -
3 C
Szamotuły
poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Uroczyste odsłonięcie monumentu gen. Stanisława Maczka

8 września u zbiegu ulic Brignoles i Tielt w Szamotułach odbyły się uroczystości związane z oficjalnym odsłonięciem pomnika generała Stanisława Maczka.

Punktualnie o godzinie 15, wojskową defiladą, rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia pomnika. Było wciągnięcie flagi na maszt, przecięcie wstęgi, wystrzał z armaty, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Zgromadzeni goście, władze Szamotuł oraz miast partnerskich, wygłosili przemówienia. Obchody zakończyły się salwą honorową oraz przemarszem wojsk na teren Centrum Sportu Szamotuły. Tam odbyła się wystawa poświęcona generałowi Maczkowi oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania.

- Reklama -

Na uroczystość przybyło sporo mieszkańców Szamotuł, którzy oprócz pomnika mogli obejrzeć ze sprzęt wojskowy, czy wspomnianą wyżej wystawę poświęconą 1. Dywizji Pancernej generała Maczka.

Generał Stanisław Maczek nie był bezpośrednio związany z Szamotułami. Uhonorowanie go w naszym mieście było ukłonem w stronę miast partnerskich. Generała i jego żołnierzy przerzucono przez Kanał La Manche do Normandii w sierpniu 1944 roku. Pierwsza Dywizja Pancerna gen. Maczka brała czynny udział w wyzwalaniu Francji, a jego manewr w bitwie pod Falaise – zamknięcie kotła z okrążoną niemiecką 7 Armią i 5 Armią Pancerną, przeszedł do historii wojskowej taktyki.

Po bitwie 1. Dywizja Pancerna ruszyła w pościg za Niemcami, po drodze wyzwalając m.in. Ypres, Gandawę, Bredę, a 8 IX 1944 roku nasze miasto partnerskie Tielt. Szlak bojowy Dywizji zakończył się zdobyciem niemieckiej bazy marynarki wojennej w Wilhelmshaven.

Generał Stanisław Maczek zmarł 11 XII 1994r. w Edynburgu. Pochowano go w Bredzie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”655″ gal_title=”Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka”]

Rys historyczny: materiały z wystawy w CS.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe