Udar mózgu, dotyka ponad 70 000 Polaków rocznie. Jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, prowadzi w wielu przypadkach do niepełnosprawności. Jednak odpowiednia rehabilitacja może pomóc osobom dotkniętym chorobą w powrocie do samodzielnego funkcjonowania i do pracy zawodowej.
Prawie 1,6 mln złotych na prowadzenie rehabilitacji poudarowej pozyskał SP ZOZ w Szamotułach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Powiatowy planuje wesprzeć chorych w ramach tego programu. Na najbliższej sesji – na wniosek starosty Beaty Hanyżak – Rada Powiatu pochyli się nad dofinansowaniem programu kwotą 82 tys. zł. Będzie to tzw. „wkład własny”, bez którego programu nie dałoby się zrealizować.
O szczegółach programu mówi mgr Robert Piechota, Kierownik Zakładu Fizykoterapii SP ZOZ w Szamotułach.
Do kogo kierowany jest program?
– Będą mogły z niego skorzystać osoby w wieku 18-64 lat, które przeszły udar mózgu w ciągu ostatnich 12 miesięcy od zgłoszenia i nie są jeszcze objęte żadnym programem rehabilitacyjnym. Beneficjentami są również najbliżsi Pacjenta, do których kierowane będą szerokie działania edukacyjno-profilaktyczne.
Jakie korzyści płyną z odpowiednio prowadzonej rehabilitacji?
– Ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie samodzielności w dużo szerszym zakresie i znacznie krótszym czasie. W niektórych przypadkach umożliwiają nawet powrót do pracy i czynnego udziału w życiu społecznym. Im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym większa szansa na zdrowie.
Jak będzie przebiegał proces rehabilitacji?
- Rehabilitację poudarową będziemy prowadzili na wielu płaszczyznach. Zespół specjalistów zajmie się m.in. fizykoterapią, kinezyterapią, zajęciami z logopedą i psychologiem. Wszystko pod nadzorem lekarza specjalisty. Będzie nawet darmowy catering.
Wkrótce przekażemy więcej szczegółowych informacji na temat rehabilitacji poudarowej w Powiecie Szamotulskim.