- Reklama -
9.3 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Szamotuły. ZGK inwestuje w zieloną energię

Zakład Gospodarki w Szamotułach inwestuje w odnawialne źródła energii. Pierwsza instalacja już funkcjonuje.

W związku z wysokimi cenami energii elektrycznej, ZGK szuka oszczędności. Spółka postanowiła zainwestować w fotowoltaikę.

Szczególnie boleśnie doświadczamy wzrostu cen paliwa gazowego i energii elektrycznej – mówi w rozmowie z Urzędem Miasta i Gminy zastępca dyrektora naczelnego ZGK Michał Dziedzic – O ile jednak paliwa gazowego w Szamotułach nie wydobędziemy, o tyle energię elektryczną – i to zieloną – produkować jak najbardziej możemy.

- Reklama -

Aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej, prezes ZGK Piotr Koczorowski podjął decyzję o budowie instalacji fotowoltaicznych w najbardziej energochłonnych punktach przedsiębiorstwa. Pierwsza instalacja o mocy 50 KW już powstała i znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków. Wiosną powstaną kolejne – jedna przy stacji uzdatniania wody przy ul. Wojska Polskiego, następna na terenie głównej przepompowni przy ul. Nowowiejskiego. Powstanie również instalacja na dachu krytej pływalni. ZGK przewiduje, że cała wytwarzana w nowych instalacjach fotowoltaicznych energia zużywana będzie na potrzeby Spółki.

To nie wszystko – zarząd Zakładu zdecydował o montażu na terenie oczyszczalni i stacji uzdatniania wody w Szamotułach systemu SVG. System, jak twierdzą specjaliści, poprawia parametry wewnętrznej sieci energetycznej i redukuje zużycie prądu o co najmniej 5% – informuje UMiG.

Inwestycje przeprowadzane będą w ramach leasingu, który spółka spłacać będzie przez najbliższe 5 lat. Ich koszt to ponad 1,4 mln zł netto. Nakłady powinny zwrócić się w ciągu 4 lat.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe