- Reklama -
Reklamaspot_img
9 C
Szamotuły
środa, 24 kwietnia, 2024
Reklama

Szamotuły. Zakład Gospodarki Komunalnej uruchomił kolejną instalację fotowoltaiczną

Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach zainstalował panele fotowoltaiczne w Kąsinowie. To już trzecia tego typu instalacja szamotulskiego ZGK.

Panele zainstalowano na terenie stacji uzdatniania wody w Kąsinowie. Inwestycję zaplanowano tak, że cała wytwarzana energia podlegać będzie konsumpcji własnej, a więc będzie zużywana bezpośrednio na potrzeby stacji uzdatniania wody. Dlatego w optymalnym, nasłonecznionym miejscu ustawiono 38 modułów fotowoltaicznych, a dodatkowo – pierwszy raz przy tego typu przedsięwzięciu – zainstalowano sześciomodułowy magazyn energii elektrycznej o mocy 21 kw. Pozwoli to zoptymalizować zużycie energii, bo zmagazynowana nadwyżka bardzo przyda się szczególnie w okresach późnego popołudnia w czasie wczesnej wiosny i późnej jesieni. Mieszkańcy po powrocie do domów zwiększają konsumpcję wody, a słońce „pracuje” już słabiej. Tania energia z magazynu będzie w takich momentach intensywnie wykorzystywana – informuje Michał Dziedzic z ZGK.

Spółka ma zamiar podejmować dalsze działania inwestycyjne o podobnym charakterze, bo dostarczanie wody wymaga ciągłej pracy urządzeń pobierających i uzdatniających. W efekcie konieczne jest ciągłe zużywanie znaczących ilości energii elektrycznej. Wcześniej podobne instalacje wykonano m.in. na terenie oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Szamotułach. Inwestycje przeprowadzane są w ramach leasingu, który spółka spłacać będzie przez najbliższe 4 – 5 lat.

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe