Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił ważny dla Szamotuł przetarg.
27 lipca br. wystartował przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa obwodnicy Szamotuł w ciągu drogi wojewódzkiej nr 184 Wronki – Ostroróg – Szamotuły – Przeźmierowo.
Opracowanie dotyczy dwóch odcinków obwodnicy: odcinek pierwszy od ronda na drodze wojewódzkiej nr 184 w miejscowości Piaskowo do ronda na drodze wojewódzkiej nr 187 (droga Oborniki – Pniewy) oraz odcinek drugi od ronda na DW 187 do ronda na DW 185 w Gaju Małym.
Firma, która wygra przetarg będzie miała 600 dni na opracowanie dokumentacji.
Co z pozostałym odcinkiem od ronda w Gałowie do Piaskowa i który odcinek będzie realizowany jako pierwszy?
Dla odcinka DW 187 – DW 184 Pniewy – Przeźmierowo w kwietniu wyłoniono wykonawcę na opracowanie projektu budowlanego. Natomiast w ramach środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będziemy realizować budowę obwodnicy Szamotuł na odcinku DW 187/DW 187 czyli ze wschodu na zachód o długości około 10 km. Inwestycja będzie realizowana tylko przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu – informuje Paweł Katarzyński, Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Obwodnica Szamotuł
Wybrany do realizacji wariant I zakłada budowę drogi o długości 12,397 kilometra. W ramach projektu koncepcyjnego zaplanowano:
- budowę jezdni o szerokości 7,0m wraz z poboczami o szerokości 1,5m,
- budowę wiaduktu kolejowego/estakady nad linią kolejową nr 351 Poznań Główny – Szczecin Główny,
- budowę obiektu mostowego przez rzekę Sama,
- budowę przepustów w ciągu Kanału Przybrodzkiego oraz innych cieków,
- budowę przejść dla zwierząt,
- przebudowę Kanału Przybrodzkiego oraz innych cieków,
- budowę kanalizacji deszczowej w obrębie wiaduktu kolejowego i jego dojazdów, mostu nad Samą oraz odcinka, gdzie występują grunty słabonośne (od km ok. 0+150 do km ok.0+500),
- budowę skrzyżowań i przebudowę dróg bocznych,
- budowę dodatkowych jezdni drogi wojewódzkiej,
- przebudowę lub zabezpieczenie wszystkich kolizji z urządzeniami obcymi,
- przebudowę urządzeń melioracyjnych,
- budowę oświetlenia rond,
- budowę i przebudowę chodników i ścieżek rowerowych w obrębie skrzyżowań,
- budowę przejazdów dla rowerzystów oraz przejść dla pieszych,
- budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- wycinkę drzew kolidujących z projektowaną drogą oraz nasadzenia zastępcze.
Przypomnijmy, że budowa obwodnicy Szamotuł została zakwalifikowana do rządowego dofinansowania w kwocie 49 mln złotych.

Projekty koncepcyjne ciekawszych obiektów:






Budowa obwodnicy Szamotuł w ciągu drogi wojewódzkiej nr 184 Wronki – Ostroróg – Szamotuły – Przeźmierowo.(???) serio Przezmierowo? Co mieliście z geografii?
Droga pani, taka jest nazwa zadania, a droga wojewódzka nr 184 przebiega przez miejscowości Wronki, Ostroróg, Szamotuły i Przeźmierowo. Serio!
Szanowni Państwo z Redakcji, droga wojewódzka nr 184 nie biegnie już przez Przeźmierowo – na mocy Uchwały Nr XXII/425/20 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 28 września 2020 r. punktem końcowym drogi jest węzeł Poznań Napachanie z trasą S11, dalszy odcinek do Przeźmierowa został przeklasyfikowany na drogę powiatową 2516P
Koleżanka ma rację co Przeźmierowo ma wspólnego z obwodnicą Szamotuł gdyby pisało Poznań to rozumiem ten co pisał to zadanie po prostu nie wie co pisze zamiast przeprosić i zmienić opis wielkie państwo jest oburzone
Ta droga nie prowadzi bezpośrednio do Poznania, tylko kończy się w Przeźmierowie. Nie ma tu żadnego błędu, taka jest oficjalna nazwa tego zadania.
Droga kończy się na węźle z S11, dalszy przebieg do Przeźmierowa nie jest już drogą wojewódzką tylko powiatową i odpowiada za nią Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu. Nie wiedzieć czemu nadal nie ma to odzwierciedlenia w oznakowaniu.
Ta droga wojewódzka kończy się (lub zaczyna) w Przeźmierowie na skrzyżowaniu z ul. Rynkową.
Kończyła – od 2020 roku punktem końcowym drogi nr 184 jest węzeł Poznań Napachanie z trasą S11; dalszy odcinek do Przeźmierowa dostał kategorię drogi powiatowej i zarządza nim Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu. Źródło: Uchwała Nr XXII/425/20 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 28 września 2020 r.