- Reklama -
5 C
Szamotuły
sobota, 24 lutego, 2024

Szamotuły. Uroczystości z okazji 125 urodzin ppłk. Maksymiliana Ciężkiego [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 26 listopada, w Szamotułach odbyły się uroczystości z okazji 125 urodzin ppłk. Maksymiliana Ciężkiego.

Urodzony w Szamotułach Maksymilian Ciężki, był podpułkownikiem Wojska Polskiego, polskim kryptologiem, kierownikiem sekcji Biura Szyfrów, przyczynił się do złamania kodu Enigmy w okresie II wojny światowej, co w dużej mierze miało wpływ na przebieg wojny, jej długość, a przede wszystkim wynik.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem podpułkownika. Wiązanki złożyli: Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Dariusz Wachowiak, Jaromir Zieliński Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach, Michał Kruszona, Dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej w Olsztynie st. Chor. Szt. Marek Jursza oraz prawnuczka Ciężkiego pani Joanna Kaczmarczyk.

- Reklama -

Następnie odbyła się msza święta w szamotulskiej bazylice, po której złożono wiązanki na grobie ppłk. Maksymiliana Ciężkiego na Cmentarzu Parafialnym w Szamotułach. W tych uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele wraz z dyrekcją ze Szkoły Podstawowej w Baborowie im. ppłk. Maksymiliana Ciężkiego.

Na koniec na koniec uroczystość przeniosła się do Muzeum Zamku Górków, gdzie wnuczka Maksymiliana Ciężkiego przeprowadziła prelekcję, a żołnierze z Olsztyna przygotowali zagadki kryptologiczne oraz przedstawili sprzęt wykorzystywany w jednostce.

AutorS.D.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe