- Reklama -
2 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Szamotuły. Trwa rewitalizacja Rynku [ZDJĘCIA]

11 października rozpoczęła się przebudowa płyty szamotulskiej starówki. Prace zakończą się pod koniec przyszłego roku.

Celem przebudowy jest m.in. usystematyzowanie ruchu w obrębie Rynku, wyznaczenie miejsc do odpoczynku i handlu. Przebudowana zostanie nawierzchnia dziedzińca i drogi dojazdowe. Przejścia dla pieszych zostaną skrócone. W obrębie centrum pojawią się elementy małej architektury: fontanny, donice, pomniki, ławki, wiaty i stojaki rowerowe. Zamontowany zostanie nowy monitoring. Wykonana będzie nowa sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej. Na Rynku pojawi się dwupasmowa jezdnia, ruch nadal będzie odbywał się jednokierunkowo, przewidziano również budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Harmonogram rewitalizacji

Urząd Miasta i Gminy opublikował harmonogram, według którego realizowane będą prace na Rynku. Centrum miasta podzielono na cztery części. Na pierwszej „ćwiartce” zakończono właśnie prace rozbiórkowe, podczas których m.in. usunięto starą nawierzchnię i zbiorniki po stacji CPN, która niegdyś tu funkcjonowała. Na przełomie listopada i grudnia powinny zostać przygotowane podbudowy i zamontowane krawężniki. W drugim tygodniu grudnia rozpocznie się budowa nowych nawierzchni, a pod koniec stycznia powinny się pojawić pierwsze elementy małej architektury.

- Reklama -

Prace rozbiórkowe kolejnych części Rynku rozpoczną się kolejno: w połowie stycznia, pod koniec kwietnia i w połowie lipca przyszłego roku.

Według przedstawionego harmonogramu, rewitalizacja Rynku zakończy się w połowie października 2022 roku. Koszt prac to blisko 9 milionów złotych.

Przedsiębiorcy złożyli petycję

W trudnej sytuacji znaleźli się działający na Rynku przedsiębiorcy. Wprawdzie pieszym zapewniono dojście do lokali i mieszkań znajdujących się na remontowanej części starówki, ale znacznie zmniejszył się przepływ potencjalnych klientów. Część mieszkańców rezygnuje z zakupów w centrum, bo na Rynku i przyległych ulicach brakuje miejsc parkingowych. Pod koniec października Stowarzyszenie Szamotulski Rynek złożyło petycję do Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły, w której domaga się zwolnienia z podatku od nieruchomości mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców działających w obrębie Rynku i ulic ościennych.

Wizualizacje Rynku po przebudowie znajdziecie w artykule: Wiadomo, jak będzie wyglądał szamotulski Rynek po rewitalizacji

Informacje o zmienionej organizacji ruchu znajdują się w artykule: W poniedziałek rozpocznie się rewitalizacja Rynku

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe