- Reklama -
1.6 C
Szamotuły
poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Szamotuły. Trwa ostatni etap przebudowy Rynku. Toalety miejskie przeszły do historii [ZDJĘCIA]

Prace związane z przebudową szamotulskiego Rynku zbliżają się ku końcowi. W ostatnim czasie w centrum Szamotuł zaszło sporo zmian.

W czerwcu rozpoczął się remont zachodniej części Rynku. W tej części zlokalizowane będą dwa pomniki, miejsca na ogródki gastronomiczne, plac zegarowy, miejsca parkingowe oraz fontanna.

W tym tygodniu zlikwidowano szalety miejskie, co nie spodobało się części mieszkańców, którzy argumentują, że burzenie toalet wybudowanych w 1950 roku, a niedawno odnowionych, to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Schodzenie do tzw. „metra” było od lat nieodłącznym elementem pobytu na Rynku.

- Reklama -

Mimo głosów niezadowolenia, WC już nie ma. Niestety, w zamian nie postawiono choćby toi toia, co biorąc pod uwagę fakt, że funkcjonuje tu kilka lokali gastronomicznych, może wydawać się dość uciążliwe. Nowe toalety mają pojawić się w bliżej nieokreślonej przyszłości przy ulicy Kapłańskiej. Ma to być samoobsługowa toaleta, otwierana automatycznie po uiszczeniu drobnej opłaty. Koszt budowy to ok. 350 tys. złotych.

Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, to pierwsze dwa – burgerownia oraz kawiarnia – postanowiły postawić na wyremontowanej części Rynku ogródki gastronomiczne. Trzeba przyznać, że był to strzał w „10”. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza miejsce przy cukierni, które funkcjonuje od lipca. Oby w przyszłym sezonie takich miejsc pojawiło się więcej.

Część mieszkańców pyta, czy na Rynku będzie fontanna. Wszystkich uspokajamy – fontanna będzie, w tzw. części rekreacyjnej, naprzeciwko byłych toalet. Widać już nawet przygotowania do jej montażu:

W ostatnim czasie otwarty został też fragment Rynku, na którym odwzorowano układ urbanistyczny Pierwszych Szamotuł. Pojawiło się tu kilka ławeczek, a w przyszłości zainstalowana zostanie również tablica multimedialna.

Zgodnie z planem przebudowa ma się zakończyć w IV kwartale bieżącego roku. Więcej zdjęć w naszej galerii:

Zachęcamy też do przeczytania artykułu: Rozpoczął się III etap rewitalizacji Rynku. Jak wygląda przebudowana cześć starówki?, w którym znajdziecie zdjęcia wyremontowanej części Rynku.

Zdjęcia z nieco innej perspektywy znajdziecie na profilu SzamotDron:

6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe