- Reklama -
spot_img
17.5 C
Szamotuły
piątek, 29 marca, 2024

Szamotuły. Szpital wznowił porody rodzinne

W Szpitalu Powiatowym w Szamotułach ponownie możliwe są porody w obecności bliskiej osoby. Należy jednak zachować reżim sanitarny.

-Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie. Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest obecność osoby towarzyszącej, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu porodów rodzinnych – informuje SP ZOZ.

Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną, konieczne jest zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego w obrębie całego szpitala, dlatego w dalszym ciągu obowiązuje zakaz odwiedzin w oddziałach.

- Reklama -

Decyzję o możliwości przeprowadzenia porodu rodzinnego podejmuje lekarz dyżurny.

Warunkiem uczestniczenia w porodzie rodzinnym jest spełnienie wszystkich poniższych zaleceń:

  • Pary planujące poród rodzinny w okresie dwóch tygodni poprzedzających poród powinny ograniczyć kontakty z osobami trzecimi w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
  • Osoba towarzysząca powinna być zdrowa – bez objawów przeziębienia: kaszel, temperatura, katar itp.
  • Osoba towarzysząca nie może być objęta kwarantanną ani izolacją. Nie mogła mieć kontaktu z osobą chorą ani podejrzaną o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w okresie co najmniej 14 dni od momentu porodu.
  • W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca.
  • Osoba towarzysząca może posiadać aktualny wynik wymazu PCR w kierunku SARS-CoV2 (nie starszy niż 7 dni). Badanie to nie jest bezwzględnie wymagane, jednak w przypadku podejrzanych objawów u osoby towarzyszącej – np. kataru – może być rozstrzygające.
  • Pacjentka oraz osoba towarzysząca muszą wypełnić w momencie przyjęcia do szpitala ankiety epidemiologiczne.
  • Wpuszczenie osoby towarzyszącej jest możliwe w chwili przekazania pacjentki w blok porodowy. Po porodzie, osoba towarzysząca może pozostać w sali porodowej przez maksymalnie 2 godziny. Osoba towarzysząca przez cały czas trwania porodu nie może opuszczać sali porodowej.
  • Osoba towarzysząca zobowiązana jest do noszenia maseczki, rękawic jednorazowych, fartucha ochronnego, utrzymywania dystansu uznawanego za bezpieczny (1,5 — 2 m.).
  • Rodząca  przebywa z osobą towarzyszącą w pojedynczej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny sali porodowej.
  • W przypadku cięcia cesarskiego, osoba towarzysząca Pacjentce może przebywać przed oddziałem położniczym do momentu przywiezienia z bloku operacyjnego noworodka (możliwość zobaczenia dziecka, zrobienia zdjęć, rozmowy z neonatologiem).
Źródłored./SP ZOZ
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe