- Reklama -
3.7 C
Szamotuły
środa, 1 lutego, 2023

Szamotuły. Policjanci zatrzymali włamywaczy. Ukradli m.in. ikonę Matki Bożej

Szamotulscy kryminalni zatrzymali dwóch podejrzanych o włamania, do których doszło na terenie gminy Szamotuły. Jeden z zatrzymanych mężczyzn podejrzany jest o pięć włamań, drugi o cztery. Z ustaleń wynika, iż mężczyźni działali wspólnie i w porozumieniu. Za kradzież z włamaniem polskie prawo przewiduje do 10 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu (3 grudnia br.), policjanci z Szamotuł otrzymali zgłoszenie dotyczące włamania, do którego doszło na początku grudnia w Szamotułach. Nieznany sprawca włamał się do budynku gospodarczego. Łupem złodzieja padła kolekcja militariów pozbawiona cech bojowych warta około 2 tysiące złotych.

Sprawca wprawdzie nie był znany, ale został nagrany przez monitoring. Kryminalni, którzy pracowali nad sprawą, wytypowali na tej podstawie podejrzanego.  Był to 31-letni mężczyzna znany miejscowym policjantom. Funkcjonariusze ustalili aktualny adres, pod którym przebywał i tego samego dnia pojechali sprawdzić swoje podejrzenia.

- Reklama -

W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania, kryminalni odnaleźli kolekcję militariów pochodzącą z włamania. Policjanci odnaleźli też ukryty w domu m. in. model szybowca wraz z akcesoriami modelarskimi, elektronarzędzia, ikonę Matki Bożej drewniane szachy, rzutnik i telewizor. Wszystko wskazywało na to, że również te przedmioty mogły pochodzić z  przestępstw. Nie o wszystkich kradzieżach pokrzywdzeni zawiadomili jednak policję…

Po nazwisku, które było zapisane na szybowcu, funkcjonariusze ustalili, iż sprzęt należał do mieszkańców Szamotuł. Funkcjonariusze dotarli do nich i okazało się, iż faktycznie ktoś włamał się do należącego do nich pomieszczenia gospodarczego i ukradł szybowiec wraz z akcesoriami. Do włamania doszło na początku grudnia br. Policjanci ustalili również właścicieli pozostałych odnalezionych przedmiotów.

Należały one do właściciela domu jednorodzinnego w Szamotułach, do którego włamano się na początku listopada br., a także do firmy, do której włamano się w marcu oraz w kwietniu br.

W trakcie służby policjanci ustalili również, iż  w większości przypadków, 31-latek nie działał sam. O współudział we włamaniach podejrzewany był też jego 30-letni współlokator.

Mężczyźni zostali więc zatrzymani, a ujawnione przedmioty pochodzące z włamań zostały zabezpieczone, dzięki czemu będą mogły wrócić do właścicieli.

31-latek usłyszał 5 zarzutów kradzieży z włamaniem, natomiast 30-latek usłyszał 4 zarzuty kradzieży z włamaniem wspólnie z 31-latkiem. Przyznali się do zarzucanych czynów.  Dodatkowo, 31-latek był poszukiwany przez Komendę Powiatową Policji w Obornikach celem odbycia kary pozbawienia wolności, z szamotulskiej komendy trafił więc do aresztu.

Za przestępstwo kradzieży z włamaniem polskie prawo przewiduje do 10 lat więzienia.

Źródłopolicja.pl

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe