- Reklama -
-2.5 C
Szamotuły
sobota, 3 grudnia, 2022

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych – Szamotulska policja publikuje film ku przestrodze!

W trzecią niedzielę każdego listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma uczcić pamięć wszystkich osób, które zostały poszkodowane na drogach. Ku przestrodze dla uczestników ruchu drogowego, Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach przygotowała film na temat bezpieczeństwa pieszych.

W tym roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypada na 18 listopada. Z tej okazji chcemy zwrócić uwagę na fakt, że każdego roku na drogach ginie wiele osób. Tylko na terenie powiatu szamotulskiego, od początku roku w wyniku wypadków zginęło 11 osób. Policyjne statystyki pokazują, że bardzo często do zdarzeń dochodzi w wyniku brawury i nieostrożności na drodze. Często przyczyną jest nadmierna prędkość i jej niedostosowanie do warunków panujących na drodze. Zdarzają się też przypadki nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

- Reklama -

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od kierujących pojazdami, ale i od pieszych. W ich przypadku należy zauważyć, że pieszy nie ma żadnej mechanicznej ochrony jak osoba poruszająca się samochodem. Nieprzestrzeganie przepisów przez pieszego wiąże się więc z większym ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. Dlatego piesi w szczególny sposób powinni zadbać o własne bezpieczeństwo np. poprzez noszenie elementów odblaskowych po zmroku oraz poprzez zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. W tym roku w wyniku wypadków drogowych zmarło aż 5 pieszych. Większość z nich poruszała się po drogach po zmroku i nie miała na sobie elementów odblaskowych. Choć sam ich brak nie musiał być bezpośrednią przyczyną tragicznego wypadku, jednak z pewnością w pewnym stopniu utrudnił kierowcom dostrzeżenie niebezpieczeństwa. Pieszy, który nie ma na sobie elementów odblaskowych, po zmroku jest widoczny dla kierującego z odległości około 40 metrów. Zakładając odblaskową kamizelkę, znacznie poprawiamy swoją widoczność, a co za tym idzie- swoje bezpieczeństwo.

Ku przestrodze dla uczestników ruchu drogowego, Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach przygotowała film prezentujący tematykę związaną z noszeniem elementów odblaskowych. Film zawiera zdjęcia oraz filmy z wypadków drogowych zaistniałych na terenie powiatu szamotulskiego.

Apelujemy do kierujących oraz pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Z pewnością jest to element, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego zależy w dużej mierze od nas samych.

KPP w Szamotułach (mł. asp. Sandra Chuda) fot. KGP

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe