- Reklama -
12.6 C
Szamotuły
niedziela, 4 czerwca, 2023

Strażacy z PSP Szamotuły ćwiczyli w Margoninie [ZDJĘCIA]

Strażacy z Szamotuł brali udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Woda 2022”. Dwudniowe manewry odbyły się na terenie Margonina.

W ćwiczeniach brały udział wyznaczone pododdziały z Centralnego Odwodu Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa wielkopolskiego. W pierwszym dniu ćwiczeń – 6 września – na miejsce zgrupowania przybyły siły i środki kompanii specjalnej WIELKOPOLSKA 3, w tym dwa pojazdy, łódź oraz przyczepa (6 ratowników) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach.

Celem ćwiczeń była weryfikacja struktury i funkcjonowania pododdziałów, sprawdzenie ich możliwości taktyczno-technicznych podczas powodzi oraz przeprowadzenie inspekcji gotowości operacyjnej, dzięki czemu możliwe było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków Centralnego Obwodu Operacyjnego do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powodzi.

- Reklama -

Podczas pierwszego dnia ćwiczeń strażacy z kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 3 m.in. sprawili zaporę przeciwpowodziową, która miała obronić domostwa zlokalizowane w pobliżu zbiornika wodnego przed zalaniem. Zastępy sprawdziły możliwości ewakuacyjne drogą wodną z użyciem łodzi. Przećwiczono również manewrowanie łodzią, reagowanie na awarię silnika stanowiącą zagrożenie dla ratowników, holowanie łodzi, obieranie kursu na wskazane współrzędne oraz podejmowanie osób znajdujących się w wodzie – informuje Wydział Operacyjny KW PSP w Poznaniu.

Drugiego dnia ćwiczenia odbyły się z udziałem zastępów wchodzących w skład kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 4. W tym dniu strażacy przećwiczyli budowę wydajnego systemu przepompowywania wody do wskazanych akwenów. Druhowie sprawdzali możliwości przepompowania wody w zakresie maksymalnej wydajności i odległości.

Na czas ćwiczeń zawiązano sztab, którego zadaniem było wsparcie kierującego działaniem ratowniczym w zarządzaniu siłami i środkami, pomoc w organizacji działań ratowniczych we współpracy z lokalnymi strukturami zarządzania kryzysowego oraz współpraca z innymi podmiotami i instytucjami w zakresie zwalczenia zagrożenia powodziowego – informuje Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu.

W ćwiczeniach brało udział ponad 120 strażaków i 30 pojazdów.

Obserwuj Nas:

16,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe