- Reklama -
19.1 C
Szamotuły
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Reklama

Strażacy mają pełne ręce roboty. Trzy pożary zbóż w dwa dni

Warunki atmosferyczne sprzyjają pożarom terenów rolnych. Tylko w piątek i sobotę strażacy byli dysponowani do trzech takich zdarzeń.

W piątek, 7 lipca o godzinie 18.05 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na polu w miejscowości Wielonek w gminie Ostroróg. Na miejsce zadysponowano zastępy z PSP Szamotuły, OSP Ostroróg, OSP Binino oraz OSP Dobrojewo. Na miejscu strażacy zastali pożar zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1 hektara.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże i ściernisko oraz dogaszeniu pogorzeliska. Teren pogorzeliska został oborany przez właściciela. Spaleniu uległo ściernisko na powierzchni 0,5 hektara i zboża na pniu o powierzchni 0,25 hektara – informuje ogn. Łukasz Kawka z PSP Szamotuły.

- Reklama -
Fot. PSP Szamotuły (st. sekc. Przemysław Błaszyk)

8 lipca o godzinie 13.19 do dyżurnego szamotulskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o kolejnym pożarze w gminie Ostroróg. Tym razem w Bielejewie zastano pożar zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1,5 hektara, uszkodzony słup energetyczny oraz zerwaną linię energetyczną. Kierujący Działaniami Ratowniczymi poprosił o zadysponowanie Pogotowia Energetycznego.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże i ściernisko oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejscu był właściciel i okoliczni rolnicy, którzy przystąpili do orania pola w celu zminimalizowania pożaru – informuje ogn. Łukasz Kawka.

Spaleniu uległo 1,5 hektara zboża na pniu i ściernisko. W akcji gaśniczej uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnej z Szamotuł, Ostroroga, Binina, Bobulczyna oraz Nojewa.

Do kolejnego pożaru doszło w sobotę o godzinie 15.37 w miejscowości Wilkowo w gminie Duszniki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Duszniki, OSP Ceradz Dolny, OSP Grzebienisko oraz OSP Wilkowo.

Na miejscu ratownicy zastali pożar kombajnu, zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1 hektara.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże, ściernisko i kombajn oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejscu był właściciel i okoliczni rolnicy, którzy przystąpili do orania pola w celu zminimalizowania pożaru – informuje ogn. Łukasz Kawka.

Spaleniu uległo ściernisko na powierzchni 1,5 hektara, zboże na pniu o powierzchni 0,5 hektara oraz kombajn.

Fot. OSP Duszniki

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe