- Reklama -
16.3 C
Szamotuły
środa, 24 lipca, 2024
Reklama

Skarb szamotulski odkryty!

Czterysta pudełek, na nich motyw haftu szamotulskiego, a w środku każdego z nich skarby czyli materiały, narzędzia oraz instrukcja jak wykonać dwie serwetki na tiulu z motywem tradycyjnego haftu szamotulskiego.

Szamotulski Ośrodek Kultury realizuje swój autorski projekt „Skarb Szamotulski”, na który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2023. 

– Projekt nazwaliśmy „Szamotulski Skarb”, bowiem chcemy pokazać, że tradycja i dziedzictwo zaprezentowane w ciekawy sposób mogą stanowić lokalny, na nowo odkryty skarb. Takim skarbem w tym przypadku jest haft szamotulski, który chcemy nie tylko zaprezentować, ale także zachęcić do twórczego z nim działania – tłumaczy Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – Zapewne każdy z nas w dzieciństwie bawił się w poszukiwanie skarbów lub fascynowały go opowieści o poszukiwaczach skarbów w odległych krainach. Dlatego do dziś odkrywanie czegoś dobrego daje nam radość. Szczególnie kiedy okazuje się, że ten skarb mieliśmy cały czas obok siebie. Tak jest z haftem szamotulskim, ale też szerzej z całym naszym lokalnym dziedzictwem kulturowym. Szamotulanie cenią go od zawsze, czują się z niego dumni i mają świadomość jego wielkiego potencjału. Naszą misją jako ośrodka kultury jest tak działać, aby dać klucz do otwarcia skrzyni z tym skarbem.  Aby przekazywać dziedzictwo kulturowe w ciekawy i nowoczesny sposób. Aby było nie tylko wspomnieniem, lecz aby ciągle żyło dla kolejnych pokoleń.

- Reklama -

Zestawy powstałe w ramach projektu mogą stanowić ciekawy produkt regionalny, mają popularyzować haft, ale też być pretekstem do nabycia lub rozwinięcia umiejętności związanych z haftowaniem. Dlatego w ramach projektu odbędzie się kilkanaście warsztatów z wykorzystaniem „Skarbu Szamotulskiego”. Odbywają się już we wsiach, głównie w Kołach  Gospodyń Wiejskich, a prowadzi je inicjatorka tego projektu i opiekunka koła hafciarskiego w Szamotulskim Ośrodku Kultury Milena Kolat-Rzepecka. Dwa warsztaty odbędą się w Szamotułach. 30 września o godz. 15.00 w Muzeum Zamku Górków i 1 października o godz. 15.00  w Szamotulskim Ośrodku Kultury. Poprowadzi je Paulina Młynarczak, laureatka  konkursu na HAFT I KORONKĘ 2022 w kategorii haft szamotulski, wieloletnia członkini kolektywu szydełkowo-drutowego PikotkiCrew. Zapraszamy na nie wszystkich chętnych, zapisy są prowadzone w ośrodku kultury.

Zestawy „Skarbu Szamotulskiego” trafią do uczestników wspomnianych warsztatów oraz tych realizowanych jeszcze w przyszłości, a także do szkół, bibliotek i organizacji społecznych nim zainteresowanych.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe