- Reklama -
8.7 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Rowerem po chodniku? Spore zmiany w Szamotułach!

W lipcu w wielu miejscach Szamotuł pojawiły się nowe znaki oraz tablice zmieniające zasady korzystania z chodników i jezdni przez rowerzystów.

Sporo mieszkańców Szamotuł często narzeka na rowerzystów, którzy zamiast korzystać z jezdni lub drogi rowerowej, jeżdżą po chodnikach. Okazuje się, że po zmianach wprowadzonych w lipcu przez urzędników, w wielu miejscach stało się to całkowicie legalne.

- Reklama -

Jak zmiany wyjaśnia UMiG? Andrzej Franke: w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerzystów wprowadzono w miesiącu lipcu przedmiotowe znaki ciągów pieszo-rowerowych na ulicach: Wroniecka, Dworcowa, Rynek, Braci Czeskich, Ratuszowa, Pl. Sienkiewicza, Szczuczyńska, Targowa.

Jak korzystać z jezdni i chodników poruszając się rowerem?

Znak ten oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerzystów. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta jadący ciągiem rowerowo-pieszym musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Oddzielone pionową kreską symbole umieszczone na znaku określają, którą stroną powinien poruszać się pieszy, a którą rowerzysta. Jeśli kreska jest pozioma, ruch odbywa się na całej powierzchni.

Tabliczka „Dopuszcza się ruch rowerzystów” nie zobowiązuje rowerzysty do jazdy rowerem po chodniku, a jedynie dopuszcza możliwość jazdy pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym. Kierujący rowerem może korzystać również z jezdni.

 

 

Kiedy można jechać po chodniku, na którym nie ma znaków zezwalających na ruch rowerów?

  • Kiedy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
  • gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 

Tabliczka umieszczona na ul. Poznańskiej nie nakłada na rowerzystów obowiązku jazdy po chodniku.

 

  1. Ktoś ( chyba) chciał dobrze, a wyszło jak zwykle.
    Znak „C-16/C-13” wymusza na rowerzystach jazdę chodnikiem!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe