- Reklama -
0 C
Szamotuły
sobota, 10 grudnia, 2022

Powiat szamotulski. Czasowy zakaz wstępu do lasów. Prowadzone będą opryski lotnicze

Nadleśnictwa działające na terenie powiatu szamotulskiego zapowiadają przeprowadzenie zabiegów, które mają na celu ograniczenie liczebności owadów doskonałych chrabąszcza majowego.

Mimo stosowanych przez Nadleśnictwo Pniewy metod alternatywnych z zakresu ochrony lasu, zgodnych ze standardami zrównoważonej gospodarki leśnej, chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) znacząco przyczynia się do osłabienia i zamierania, zwłaszcza młodych drzewostanów liściastych. Najgroźniejszym stadium rozwojowym tego owada jest larwa, inaczej pędrak, który przez trzy lata żeruje w glebie, ogryzając korzenie młodych drzew. Powoduje to ich usychanie a w efekcie śmierć. Stosując oprysk na postać doskonałą – chrabąszcza, ograniczymy ilość złożonych doglebowo jaj, z których wylęgną się pędraki – informuje nadleśnictwo Pniewy.

- Reklama -

Nadleśnictwo zapowiada, że zabieg zostanie przeprowadzony w sposób skoordynowany, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii na wcześniej ustalonych koordynatach środowiskowych w oparciu o GPS. Okres karencji dla zbiorów płodów runa leśnego wynosi 14 dni od ostatniego zastosowania środka. Oprysk będzie prowadzony z samolotu i z lądu.

W wyznaczonych obszarach obowiązywał będzie czasowy zakaz wstępu do lasów, co zostanie oznaczone tabliczkami informacyjnymi.

W dniach 6.05 – 31.05 opryski zostaną przeprowadzone na terenie gmin: Szamotuły, Kaźmierz, Pniewy i Duszniki. Podobne zabiegi od 10 maja prowadzone będą na terenie lasów w miejscowościach: Kuślin, Michorzewko, Dąbrowa, Dąbrowa Nowa, Porażyn, Jastrzębniki, Turkowo, Zakrzewko, Sędziny, Sędzinko, Niegolewo, Wiktorowo, Zalesie, Sędziny Huby. Zakaz wstępu na tereny leśne będzie obowiązywał do 14 czerwca.

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe