- Reklama -
14.6 C
Szamotuły
piątek, 7 października, 2022

Powiat. Gminy popegeerowskie ze wsparciem z RFIL

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił listę gmin, które otrzymały wsparcie finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.  Do wielkopolskich samorządów, na terenie których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, trafi pula środków w wysokości ponad 41 mln zł.

Decyzją premiera ogólnopolski budżet funduszu dla gmin popegeerowskich został zwiększony z 250 do 340 mln zł. Jest to znaczący impuls do realizacji inwestycji tzw. pierwszej potrzeby w gminach popegeerowskich. W Wielkopolsce na liście pozytywnie zaopiniowanych wniosków znalazły się 94 samorządy. Gminy z budżetu wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego otrzymają wsparcie na łączną kwotę 41 mln 450 tys. zł.

- Reklama -

Dla przykładu w powiecie wągrowieckim w gminie Gołańcz za kwotę 150 tys. złotych wyremontowana zostanie świetlica wiejska w Czesławicach. W powiecie międzychodzkim w miejscowości Chrzypsko Wielkie za środki uzyskane w ramach programu wymieniona zostanie instalacja wodociągowa, z kolei w Łabiszynku (pow. gnieźnieński) wymieniona  zostanie zdegradowana nawierzchnia drogi prowadząca do bloków będących kiedyś w zarządzie PGR.

Gminy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych za uzyskane fundusze mogą sfinansować budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych.

Pozytywnie zaopiniowane zostały trzy wnioski z powiatu szamotulskiego:

  • Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Kobylniki. Przewidywana do przebudowy oczyszczalnia została pobudowana przez PGR w latach 70-tych, a w roku 2001 została częściowo przebudowana. Poprzez budowę i przebudowę obiektu nastąpi poprawa jakości oczyszczonych ścieków, oraz zwiększenie mocy przerobowej. Inwestycja wpłynie na unowocześnienie technologii oczyszczalni i przepływu oczyszczonych ścieków. Koszt inwestycji: 4,5 mln złotych. Przyznana dotacja: 750 tys. złotych.
  • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w sołectwie Nowa Wieś w miejscowość Kaźmierz, obręb Kaźmierz gmina Kaźmierz. Przewiduje się wykonanie sieci kanalizacyjnej o łącznej długości ok. 2869 mb, w tym ok.190 mb rurociągu tłocznego PE 125, ok. 804,5 mb rurociągu tłocznego PE 110, dwie tłocznie ścieków, ok. 1534 mb rurociągu grawitacyjnego PVC 250 oraz ok. 340,5 mb przyłączy PVC 160 w ilości ok. 44 szt. w tym przyłącze do pałacu w Kaźmierzu, będącego dawną siedzibą KPGR. Koszt inwestycji: 4,5 mln złotych. Przyznane środki: 750 tys. złotych.
  • „Przebudowa drogi gminnej nr 263539P w miejscowości Ceradz Dolny – ul. Parkowa na odcinku od km 0+000,00 do km 0+859,84” poprzez wykonanie nakładki z betonu asfaltowego na istniejącej nawierzchni bitumicznej oraz budowie zjazdów i poboczy z kruszywa łamanego 0-31,5mm. Odwodnienie jezdni odbywać się będzie poprzez odpowiednie ukształtowanie podłużne i poprzeczne odprowadzające wody deszczowe na tereny zielone. Szerokość pasa ruchu 2×2,25m, szerokość pobocza 0,75m. Koszt inwestycji: 350 tys. złotych. Przyznana kwota: 250 tys. złotych.

ŹródłoWUW/Red.

Obserwuj Nas:

15,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe