- Reklama -
16.1 C
Szamotuły
sobota, 15 czerwca, 2024
Reklama

Ponad pół miliona złotych dla wielkopolskich samorządów na poprawę bezpieczeństwa

Sześć samorządów z województwa wielkopolskiego otrzyma dofinansowanie na realizację projektów w ramach rządowego programu Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024. Łącznie otrzymają one ponad pół miliona złotych. O wynikach naboru dla Wielkopolski mówiła dziś w Swarzędzu wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.

W 2024 roku w budżecie państwa na realizację programu została zabezpieczona rezerwa celowa w wysokości 12 mln zł. Kwota ta została rozdysponowana na realizację projektów w całej Polsce w dwóch celach szczegółowych. Pierwszy z nich polega na wzmocnieniu bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, natomiast drugi cel opiera się na podnoszeniu świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

W skali kraju, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, do dofinansowania z rezerwy celowej zabezpieczonej na działania realizowane w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” wskazano 128 projektów.

- Reklama -

W tegorocznym naborze w województwie wielkopolskim złożono 61 wniosków o dofinansowanie projektu. Powołana przez wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk Komisja konkursowa w trakcie obrad 12 marca 2024 r., wybrała 12 najwyżej ocenionych projektów. Spośród nich wybranych zostało 6, które po podpisaniu stosownych porozumień otrzymają dotację. Łączna wysokość dofinansowania dla wybranych projektów to ponad 539 tys. zł.

Odpowiedzialność państwa to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców naszej ojczyzny. Ten program pozwala na finansowanie działań, które podnoszą poziom bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych – podkreśla wojewoda Agata Sobczyk.

Gmina Wronki dzięki finansowemu wsparciu w ramach programu w wysokości 100 tys. zł będzie mogła zrealizować przebudowę przejść dla pieszych na ul. Mickiewicza. Dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł otrzymała również gmina Września, która dzięki środkom będzie mogła poprawić bezpieczeństwo dla pieszych w obrębie ul Powstańców Wielkopolskich. Włodarze miasta Koło dotację w wysokości 100 tys. zł planują przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa publicznego poprzez rozbudowę i modernizację monitoringu wizyjnego w mieście. Gmina Swarzędz dzięki środkom  w wysokości 90 tys. zł przeprowadzi modernizację przejść dla pieszych w całej gminie. Poprawione zostanie także bezpieczeństwo pieszych na drodze powiatowej nr 2901P w miejscowości Zagórów przy ul. Pyzderskiej poprzez modernizację przejścia dla pieszych wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz doświetleniem przejścia dzięki dotacji w wysokości blisko 74 tys. zł, którą otrzymał powiat słupecki. Z kolei miasto Gniezno pozyskane środki w kwocie ponad 76 tys. zł przeznaczy na bezpieczne przejście dla pieszych przy ul. Biskupińskiej. O dofinansowanie mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Wnioskowana kwota nie mogła przekroczyć 100 000 zł, przy czym udział własny powinien stanowić minimum 20 % kosztów realizacji zadania.

fot. WUW
fot. WUW
ŹródłoWUW
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe