Od 11 lutego br. zlikwidowana została tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej – tyle, ile izolacja.
Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 lutego, doprowadziła do uwolnienia z tzw. kwarantanny domowej ponad 1200 mieszkańców powiatu szamotulskiego. O ile osoby te jeszcze 10 lutego stanowiły – według rządu – zagrożenie dla innych obywateli i musiały przebywać w pewnego rodzaju areszcie domowym, to już dzień później stały się całkowicie niegroźne i mogły wrócić do normalnego życia. Wszystkie osoby, przybywające na kwarantannie z kontaktu, otrzymały sms z informacją o jej zakończeniu.
Porównanie danych z 10 i 11 lutego. Jednego dnia z kwarantanny zwolniono 1278 osób. W samej gminie Szamotuły z kwarantanny zwolniono ponad 300 osób.
Obecnie Ministerstwo Zdrowia zaleca, by wiedząc o kontakcie z osobą chorą, monitorować swój stan zdrowia i przestrzegać zasad: noszenie maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odpowiedniego dystansu. Osoby, które po kontakcie z osobą chorą będą czuły się gorzej, powinny zgłosić się na test.
Kto obecnie może trafić na kwarantannę?
„W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia” – zapisano w rozporządzeniu.
Obowiązku nie zastosuje się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.
Okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej oraz żołnierzy i służb mundurowych wynosi 5 dni, chyba że osoba ta będzie codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń lub rozpoczęciem pracy lub służby, przez okres 5 dni – po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych – badana testem antygenowym.